Fujitsu LifeBook TH40/D - tablet z wysuwaną klawiaturą

LifeBook TH40/D to oznaczenie nowego tabletu zaprezentowanego przez firmę Fujitsu. Urządzenie z pewnością przypadnie do gustu osobom, którym brak jest w tabletach fizycznej klawiatury.

Wraz z pojawieniem się iPada, na rynku zagościło wiele podobnych mu konstrukcji. Część użytkowników przyznaje jednak, że brakuje im jednej funkcjonalności netbooka, czyli fizycznej klawiatury. W odpowiedzi na te potrzeby firma Fujitsu wzbogaciła swoją ofertę tabletem LifeBook TH40/D, który posiada wysuwaną klawiaturę QWERTY. Cały proces jej "uruchomienia" jest banalnie prosty, zaś po jej złożeniu komputer nie różni się od swoich "zwykłych" konkurentów (zobacz film).

Parametry techniczne

LifeBook TH40/D mierzy 274 x 188 x 17,4 milimetra i waży 1,1 kilograma. Dysponuje aluminiową obudową, podświetlanym diodami LED 10,1-calowym multiditykowym wyświetlaczem LCD (1024 x 600 pikseli), 1,5-gigahercowym procesorem ATOM Z670, 1 GB pamięci RAM, dyskiem twardym pozwalającym na zmagazynowanie 120 GB danych, 0,3-megapikselową kamerką internetową oraz głośniczkami stereo.

Sprzęt pozwala ponadto swojemu właścicielowi na komunikację bezprzewodową 802.11 b/g/n WiFi i Bluetooth 3.0 oraz przesłanie sygnału do telewizora HD za pomocą interfejsu HDMI. Całość pracuje pod kontrolą Windows 7 i zasilana jest akumulatorem, który wedle zapewnień producenta, pozwala tabletowi na 6 godzin pracy (maksymalnie).

Fizyczna klawiatura? Po co?

Czy rozwiązanie takie ma sens? Raczej tak. Część osób z pewnością przymknie bowiem oko na nieco większą grubość urządzenia oraz większą wagę, doceniając zalety fizycznej klawiatury. Ponadto pomysł ten wydaje się bardziej trafiony niż dołączana klawiatura, w którą można wyposażyć np. tablet Eee Pad Transformer.

Warto też docenić wysiłki inżynierów japońskiej firmy, która często prezentuje interesujące rozwiązania. Ostatnio mieliśmy np. okazję napisać o LifeBook S761/C i P771/C, które oferowały wbudowane projektory.

Inna sprawa to cena urządzenia. Za tablet LifeBook TH40/D trzeba będzie bowiem zapłacić w Japonii blisko 990 USD, a to sporo.

Niestety obecnie nie wiadomo kiedy urządzenie trafi na półki europejskich sklepów.

Fujitsu LifeBook TH40/D

Notebook Fujitsu z wbudowanym projektorem