Fujitsu: "Mamy kolejny mały przełom w produkcji dysków twardych"

Dział badawczy Fujitsu ogłosił, że opracował nową technologię zapisu informacji na talerzach dysków twardych. Ma ona pozwolić na jeszcze większe upakowanie danych niż zapis prostopadły.

Technologia to połączenie zapisu prostopadłego z lokalnym podgrzewaniem za pomocą światła pozwalającym jakoby na precyzyjniejsze ustawienie domen magnetycznych w nośniku.

Zgodnie z deklaracjami Fujitsu nowe metody pozwolą na osiągnięcie gęstości jednego terabita na calu kwadratowym, co umożliwi skonstruowanie dysków twardych 1,8" o pojemności nawet 500 GB (porównaj: "Gęste dyski od Seagate").

Warto przypomnieć, iż współczesne HDD o średnicy 1,8 cala osiągają "zawrotne" pojemności wynoszące maksymalnie 60-80 GB.

Łyżka dziegciu

Oczywiście nie należy się spodziewać, iż Fujitsu udostępni nagle dyski twarde 3,5" o olbrzymich pojemnościach za niewielką cenę. Tak samo, jak w przypadku zapisu prostopadłego, nie będziemy świadkami żadnej rewolucji - nawet jeśli przedstawiciele firm w pewnym momencie zaczną twierdzić co innego.

Powód jest prozaiczny: już bardzo tanie HDD mieszczą wiele gigabajtów danych. Dla ich producentów wygodniejsze jest udostępnianie co miesiąc nowego modelu o pojemności wyższej o 20 GB niż przełamanie wszelkich barier i zasypanie rynku napędami, na których da się upchnąć 800-1000 GB.