Fujitsu-Siemens - będzie rozwód?

Dziennik The Wall Street Journal donosi, że jedna ze stron konsorcjum Fujitsu Siemens Computers, a konkretnie Siemens, chce zakończyć dziewięcioletnią współpracę.

Raport w The Wall Street Journal powołuje się na opinie osób blisko związanych ze sprawą, sugerując, że niemiecki koncern poinformował już japońskiego partnera o chęci wyjścia ze spółki joint venture. Trwają rozmowy pomiędzy firmami, dotyczące przyszłości konsorcjum, żadne decyzje jednak nie zapadły.

Porozumienie, w ramach którego Siemens i Fujitsu zawiązały spółkę Fujitsu Siemens Computers, podpisano 1 października 1999 r., po tym, jak nie udało się doprowadzić do partnerstwa pomiędzy Siemensem a tajwańskim Acerem (Niemcy dążyli do zawarcia porozumienia, które pozwoliłoby im lepiej konkurować z większymi amerykańskimi i japońskimi producentami sprzętu komputerowego).

Wygasa ono w przyszłym roku, wobec czego obie firmy muszą zastanowić się, czy odnowić umowę czy zakończyć współpracę. Jeżeli jeden z partnerów zdecyduje się na wyjście ze spółki, drugi ma prawo wykupić jego udziały (obecnie ich stosunek wynosi 50:50).

Fujitsu Siemens posiada oddziały w 36 krajach i zatrudnia ok. 10,5 tys. pracowników. W ostatnim roku fiskalnym odnotowało przychód w wysokości 6,6 mld. euro, zaś zysk przed opodatkowaniem - 105 mln. euro.