Fujitsu Siemens - czuwanie bez prądu

Fujitsu Siemens planuje rynkową premierę nowych komputerów, które po przejściu systemu operacyjnego w stan wstrzymania, nie pobierają w ogóle energii. Oficjalna prezentacja serii Esprimo Green PC ma nastąpić na marcowych targach CeBIT w Hanowerze.

Urządzenia elektroniczne po przejściu systemu w stan wstrzymania (lub czuwania), nadal pobierają określoną, niewielką ilość prądu. Tymczasem już od 2010 r., mają obowiązywać w krajach Unii Europejskiej nowe regulacje, zgodnie z którymi każdy nowy pecet musi obsługiwać specjalny tryb niskiego poboru prądu (mniej niż 1 wat mocy). Stąd też dążenie do ograniczenia zużycia prądu w sprzęcie komputerowym.

Już w ostatnich modelach komputerów Fujitsu Siemens (Esprimo C/E/P5730, E/P7935 oraz stacjach z serii Celsius) pobór energii w trybie wstrzymania znacznie ograniczono, jednak seria Esprimo Green PC ma w tym zakresie wyznaczać nowy standard. Producent nie udostępnił danych umożliwiających bliższe zapoznanie się z zastosowaną w nowych pecetach technologią. Informacje dotyczące czasu ponownego rozruchu ze stanu wstrzymania oraz zapotrzebowania na energię komputera w pełni obciążonego różnymi zadaniami również nie są dostępne.

Można sądzić, że wspomniane rozwiązanie podobne jest do tego, które Fujitsu Siemens zastosowało w monitorach LCD z serii Scenicview Eco. Ekrany P20W-5 i P22W-5 wyposażone zostały w specjalny, kontrolowany przez komputer PC przełącznik, który odłącza urządzenie od zasilania.

Sprzedaż nowych pecetów ma ruszyć latem br.

Ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o energooszczędność, zaprezentowała w ostatnich dniach firma Sony. Jej nowe telewizory LCD Bravia z serii V5 wyłączają się, gdy nikt nie patrzy - mały sensor zamontowany pod ekranem monitoruje obecność widzów w pokoju. Kiedy czujnik wykryje, że przed telewizorem nie ma żywej duszy, odetnie zasilanie matrycy, a przywróci je, gdy widz z powrotem zasiądzie przed ekranem.