Fujitsu-Siemens też blokuje skradzione laptopy

Po firmie Lenovo, Fujitsu Siemens będzie kolejnym producentem, który zaoferuje swoim klientom nowy rodzaj oprogramowania. Dzięki niemu możliwa będzie nie tylko blokada skradzionego laptopa, ale także jego lokalizacja. Obie funkcje mogą być niezwykle przydatne w przypadku kradzieży sprzętu.

Oprogramowanie służące do lokalizowania komputera oraz do ochrony znajdujących się na nim danych będzie dostępne już w pierwszym kwartale przyszłego roku. W pierwszej kolejności obejmie ono wybrane modele z serii Lifebook oraz wszystkie modele z biznesowej linii Esprimo.

Specjalne oprogramowanie będzie dodatkową opcją w wybranych laptopach. Po zakupie komputera konieczna będzie jego rejestracja na dedykowanej stronie internetowej biura obsługi klienta. W przypadku kradzieży, użytkownik będzie zgłaszał taki fakt w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku kradzieży np. karty bankomatowej. Namierzenie skradzionego komputera nastąpi w momencie, kiedy zostanie on podłączony do sieci.

Według FSC (Fujitsu Siemens Computers) ilość kradzieży laptopów rośnie o kilkadziesiąt procent każdego roku. Znajdujące się na ich dyskach dane są bardzo często poufne. Wyciekom takich danych ma zapobiec oprogramowanie DataProtect. W przypadku kradzieży, pomoc techniczna producenta będzie w stanie dostać się do systemu znajdującego się na laptopie i zabezpieczyć lub całkowicie usunąć znajdujące się na nim newralgiczne dane. Możliwe będzie również zdalne zablokowanie całego systemu poprzez hasło nałożone na BIOSa.

Przypuszczalna cena obydwu pakietów ma wynieść około 120 euro.

Kilka dni temu informowaliśmy, że Lenovo wkrótce udostępni użytkownikom wybranych modeli swoich laptopów możliwość ich zdalnej blokady za pomocą SMSa. Jednak w porównaniu do niej, propozycja Fujitsu Siemens jest bardziej rozbudowana, a samo zablokowanie dostępu do danych odbywa się w bardziej przyjazny sposób.