Fujitsu: aktualizacja do Windows 7 jednak za darmo

Fujitsu zapowiedziało, że kupony z kodami aktualizacyjnymi do Windows 7 z Visty zostaną obciążone pewną opłatą, którą będą musieli zapłacić klienci.

Wielu producentów i dystrybutorów PC, w tym m.in. Hewlett-Packard, Acer, Asustek Computer, Gigabyte Technology, Micro-Star International czy Shuttle, zapowiedziało już, że weźmie udział w akcji aktualizacyjnej systemu Windows do Windows 7. Kampania inicjowana przez Microsoft ma nakłonić klientów by nie odkładali planowanego przez siebie zakupu komputera aż do premiery Windows 7 w październiku tego roku.

Okazuje się, że w wielu przypadkach takie rozwiązanie będzie oznaczało dla klientów dodatkowy koszt. Wszystko dlatego, że Microsoft zamierza pobierać od producentów opłaty za kupony z kodami do aktualizacji - według wstępnych szacunków od 9 do 15 dolarów za sztukę. Możliwe jednak, że klient zapłaci więcej.

Fujitsu zapowiedziało, ze rozpocznie program aktualizacyjny pod koniec tego miesiąca, możliwe, że nawet już w najbliższy czwartek. W tym samym dniu odbędzie się również konferencja Microsoftu w sprawie kampanii. Bardzo prawdopodobne, że wtedy też poznamy pierwsze konkretne dane liczbowe związane z kosztami aktualizacji.

Można przypuszczać, że większość producentów przeniesie koszty aktualizacji Visty do Windows 7 na klientów. Według szacunków firmy analitycznej iSuppli do kanałów dystrybucyjnych trafiło w pierwszym kwartale tego roku 66,5 milionów zestawów, o 8,1% mniej niż w tym samym okresie 2008. Spadek nastąpił głównie w segmencie komputerów stacjonarnych - o 23% w porównaniu do 10% w przypadku laptopów. Dostawcy potrzebują więc maksymalnie ograniczyć dodatkowe koszty.

Aktualizacja: 01 lipca 2009 16:03

Firma Fujitsu Technology Solutions postanowiła ostatecznie dołączyć do grona firm, które zaoferują bezpłatną aktualizację do Windows 7.

Od 26 czerwca klienci nabywający określone produkty otrzymują talony aktualizacyjne, które będą mogli wykorzystać, gdy Microsoft wprowadzi na rynek swój nowy system operacyjny, co nastąpi w drugiej połowie bieżącego roku. Program nie wiąże się z ponoszeniem żadnych dodatkowych kosztów. Klienci pokrywają tylko koszty wysyłki i nośników wysokości zależnej od kraju i liczby aktualizacji. Każdy klient spełniający warunki określone w programie ma prawo do uzyskania maksymalnie 25 aktualizacji.

Fujitsu oferuje cztery ścieżki aktualizacji: z systemu Windows Vista Home Premium (w wersji 32- lub 64-bitowej) do Windows 7 Home Premium (odpowiednio w wersji 32- lub 64-bitowej) oraz z systemu Vista Business (w wersji 32- lub 64-bitowej) do Windows 7 Professional (odpowiednio w wersji 32- lub 64-bitowej).

Szczegółowe informacje o programie aktualizacji systemów operacyjnych do Windows 7 dla klientów Fujitsu będą dostępne od 26 czerwca pod adresem ts.fujitsu.com/windows7upgrade.