Fujitsu zapowiada "prawdziwy komputer kwantowy"

Hirotaka Hara, dyrektor Fujitsu Laboratories, zdradził, że kompania pracuje z kilkoma grupami badawczymi, a celem współpracy jest wynalezienie "prawdziwego" komputera kwantowego. Czyli?

Fujitsu już jakiś czas temu wprowadziło do biznesu Digital Annealer, czyli "kwantowe przyśpieszenie, umożliwiające dokonanie szybkiego i niedrogiego przełomu w rozwiązaniu złożonych problemów związanych z optymalizacją kombinatoryczną. Jak wyjaśnia Hirotaka Hara: "zanim prawdziwe komputery kwantowe pojawią się na rynku, Digital Annealer pokazuje, co może osiągnąć maszyna kwantowa. Mając to rozwiązanie, pracujemy z instytutami badawczymi na całym świecie, aby stworzyć pierwszy, naprawdę kwantowy komputer". Wprowadzona w marcu b.r., druga generacja Digital Annealer, to rozwiązanie, które sprawdzi się wprowadzaniu na rynek sieci komórkowych następnej generacji i optymalizowaniu tego procesu w celu maksymalizacji absorpcji klientów, tworzeniu innowacyjnych leków czy symulacji molekularnych. Czip Digital Annealer pracuje w temperaturze pokojowej, w porównaniu do środowiska o temperaturze zbliżonej do zera absolutengo (-273,15°C), która jest wymagana dla zwykłych rozwiązań kwantowych, a zatem wymaga więcej energii do zasilania i chłodzenia

Fujitsu zapowiada "prawdziwy komputer kwantowy"

Fujitsu podaje, że jego czip, w porównaniu do swojego bezpośredniego rywala, czyli D-Wave's Quantum Processing Unit (QPU), jest znacznie bardziej wydajny i dokładniejszy. Ale ani jeden, ani drugi układ nie są komputerami kwantowymi - ani nawet wejściem do takich maszyn - aczkolwiek mocą obliczeniową i szybkością znacznie przewyższają tradycyjny sprzęt. Wyzwaniem dla firmy, która stworzy taki model, jest znalezienie odpowiedniego nabywcy. Wiadomo, że Fujitsu prowadzi na ten temat rozmowy z największymi markami, jak IBM, Intel, Google i Microsoft. Niestety, nie podano, kto jest najbardziej zainteresowany, ale osobiście obstawiałbym za pewniaka Google, które wymaga potęznej mocy przerobowej. Hara powiedział, że praca nad pierwszą maszyną kwantową odbywa się przy współudziale kanadyjskiem firmy 1QBit i Uniwersytetu Toronto. Zapowiada także, że gdy nadejdzie dzień, w którym pierwszy komputer kwantowy zostanie pokazany światu, możemy mieć pewność, że Digital Annealer będzie jego częścią.

Zobacz również:

  • Windows 11 - rewolucyjne rozwiązanie trafi także na Windows 10