Full HD do pracy i zabawy

Idealny do pracy przy komputerze, grania i... oglądania filmów. Jeśli odpowiada ci duży monitor w roli telewizora, to panoramiczne modele 24-calowe są rozwiązaniem właśnie dla ciebie.


Idealny do pracy przy komputerze, grania i... oglądania filmów. Jeśli odpowiada ci duży monitor w roli telewizora, to panoramiczne modele 24-calowe są rozwiązaniem właśnie dla ciebie.

Jeśli jeszcze nie doceniłeś zalet monitorów szerokoekranowych, to postaramy się je pokazać. Dlaczego miałbyś wybrać akurat monitor panoramiczny? Na wyświetlaczu o proporcjach ekranu 16:10 (a takie mają monitory komputerowe, które w odróżnieniu od nowoczesnych telewizorów oferują nieco wyższą rozdzielczość pionową) pracuje się wygodniej. Wielokrotnie badania naukowe dowiodły, że oko ludzkie jest lepiej przystosowane do odbioru informacji na szerokim ekranie. W praktyce teoria ta znajduje swoje potwierdzenie w wygodzie codziennego użytkowania peceta. Szerszy ekran to większy porządek na pulpicie. Jeśli pracujesz z edytorem tekstów to zamiast jednej możesz wyświetlić dwie strony obok siebie, i to najczęściej bez ich pomniejszania. Mając przed sobą obszerny arkusz kalkulacyjny widzisz zdecydowanie więcej kolumn, a pracując z aplikacjami graficznymi, dzielisz ekran na część z narzędziami i obszar, na którym dokonujesz obróbki grafik. Zyskują także gracze, bo widzą więcej niż przeciwnik mający monitor z ekranem 4:3. Oglądając filmy DVD, DivX czy to, co nowe monitory lubią najbardziej - filmy HD, nie marnujesz obszaru na wyświetlanie czarnych, bezużytecznych pasów nad i pod obrazem. W zależności od formatu nagrania filmu, obraz na ekranie 16:10 zajmuje całą lub prawie maksymalną powierzchnię. Ma to znaczenie w wypadku wyświetlaczy o dużych rozmiarach, szczególnie 24-calowych i większych, które dzięki temu mogą z powodzeniem służyć jako telewizory w mniejszych pomieszczeniach.

Full HD to dla nich pestka

Monitor 24-calowy dysponuje matrycą o rozdzielczości 1920x1200 pikseli, a więc większą, niż przewiduje standard tzw. Full HD (1920x1080 pikseli). Na takim ekranie można bez skalowania, szkodliwego dla jakości obrazu, oglądać film z płyty Blu-ray, HD DVD czy pobrane z Sieci. W monitorach 24-calowych najczęściej stosowane są matryce wysokiej klasy S-IPS i S-PVA. Pojawia się jednak coraz większa grupa tańszych LCD z matrycami TN. Radzimy zwrócić na to uwagę podczas dokonywania wyboru monitora, bo różnice między wyświetlaczami obu kategorii są bardzo duże. Istotne jest także wyposażenie w gniazda. Warto, aby monitor miał wejście HDMI lub przynajmniej DVI z obsługą protokołu zabezpieczeń HDCP. Co prawda, zabezpieczenie to można obejść, kupując program AnyDVD w wersji HD, lecz to oznacza dodatkowy koszt. Niektóre monitory wyposażane są w wygodne elementy dodatkowe, usprawniające pracę przy komputerze. Z boku monitora znajdziemy czytnik aż dziewięciu rodzajów kart pamięci flash, czasami też podręczny koncentrator kilku portów USB 2.0. Te drobiazgi z pewnością wielu osobom przydadzą się w praktyce, podobnie jak czujnik oświetlenia zewnętrznego w pomieszczeniu, automatycznie regulujący jasność matrycy.

Samsung SyncMaster 244T

Informacje Samsung Electronics

tel. 022 6074400

http://www.samsung.pl

Cena 3750 zł

Full HD do pracy i zabawy

Dobrze wyposażony monitor Samsunga dysponuje bardzo wysokim współczynnikiem kontrastu przekraczającym 1000:1.

Monitory z ekranami o dużej przekątnej do niedawna miały matryce o długim czasie reakcji. Teraz wiele się zmieniło, czego przykładem jest model Samsunga wyposażony w najnowszy 24-calowy panel S-PVA o czasie reakcji 6 ms. Jasność ekranu jest wyjątkowo wysoka - 500 cd/m2, więc radzimy ją zmniejszyć, jeśli monitor ma służyć głównie do pracy. W czasie oglądania filmów zwiększanie jasności jest za to wskazane. SyncMaster 244T ma dwa wejścia - analogowe VGA oraz cyfrowe DVI - i jako jeden z niewielu na rynku obsługuje protokół zabezpieczeń HDCP. Jest więc w pełni gotowy na pułapki czyhające w Viście w związku z ochroną praw autorskich. Duża matryca jest stosunkowo równomiernie podświetlana, natomiast imponująco przedstawia się współczynnik kontrastu. Producent w dokumentacji podaje kontrast 1000:1, nasze pomiary wykazały, że jest on jeszcze lepszy - 1031:1. To doskonały wynik, jak na monitor o tej przekątnej obrazu, uzyskany dzięki głębokiej, soczystej czerni, rzadko obserwowanej w większości paneli LCD.

Można by pomyśleć, że model Samsunga ma tylko zalety. Nie jest tak różowo, pewna wada to niezbyt wierne odwzorowanie barw. To odstraszy grafików, ale przeciętni użytkownicy - gracze czy nawet osoby używające LCD do oglądania filmów - nie powinni narzekać. Monitor ma także wejście S-Video i kompozytowe, co pozwala podłączyć do niego zewnętrzne odtwarzacze wideo (np. kamerę czy DVD).

Wygoda ponad wszystko

LCD

Plusy:

 • wysoka jasność ekranu
 • duża trwałość
 • tańsze niż plazmowe ekrany o rozdzielczości Full HD
 • wysoka szczegółowość obrazów statycznych
 • Minusy:

 • efekt smużenia w tańszych modelach
 • przeciętne kąty widzenia
 • problem z głębią czerni
 • przeciętna głębia obrazu
 • Plazmy

  Plusy:

 • dobre odwzorowanie barw
 • brak smużenia
 • wysoka rozdzielczość obrazów ruchomych
 • niska cena dobrych plazm 42-calowych
 • szerokie kąty widzenia
 • dobra głębia czerni
 • dobra głębia obrazu
 • Minusy:

 • możliwość przypadkowego wypalenia matrycy
 • wysokie ceny plazm Full HD
 • niższa niż w LCD jasność