Full HD na biurku


EIZO FlexScan SX3031W

Full HD na biurku

Ci, którzy zechcą wyposażyć swoje komputerowe stanowisko w pracy czy w domu w panel 30- calowy, będą mieli wyjątkowo skromny wybór. Na naszym rynku monitory o tej przekątnej oferują: Apple, Samsung oraz HP. Graczem w tym segmencie jest także EIZO, ale jego panele 30-calowe są wyjątkowo drogie. Cena znajduje za to odzwierciedlenie w dobrej jakości wykonania, wyjątkowo długiej, bo aż 5-letniej gwarancji i niespotykanych u innych producentów rozwiązaniach technologicznych. Testowany przez nas model pozwala na przykład podzielić ekran na dwie części. Dokonuje się tego podczas uruchamiania wyświetlacza: wystarczy przytrzymać naciśnięte dwa przyciski - zasilania i źródła - aby pojawiło się menu wyboru pracy ekranu (standardowy i dzielony). W trybie standardowym rozdzielczość matrycy to oszałamiające 2560x1600 pikseli. Jeśli wybierzesz tryb pracy na podzielonym ekranie, to zyskasz możliwość wyświetlania na obu częściach obrazów w rozdzielczości 1200x1600 pikseli. Podłączając do ekranu dwa niezależne źródła obrazu (np. dwa komputery), na jednym ekranie możesz pracować, tak jakbyś dysponował dwoma monitorami.

Full HD na biurku

Jasność 260 cd/m2 Kontrast 900:1 Czas reakcji 6 ms Kąty widzenia (pion/poziom) 178/178 stopni

Funkcja ta działa bez zarzutu, odpowiednią, dość nietypową rozdzielczość 1200x1600 pikseli bez problemu ustawisz w opcjach sterownika kart graficznych z procesorami ATI czy NVIDII. Monitor otrzymał nowoczesne podświetlenie matrycy, które pozwala na prezentację poszerzonej skali barw (tzw. wide color gamut). Kolor przetwarza 16-bitowy przetwornik, co znajduje odzwierciedlenie w bardzo płynnych przejściach tonalnych między barwami. Mimo astronomicznej ceny i wielkiej przekątnej EIZO FlexScan SX3031W nie jest modelem profesjonalnym. Nie pozwala na sprzętową kalibrację i zapis ustawień do tablicy LUT wyświetlacza.

Full HD na biurku

Nasze pomiary wykazały także, że choć gwarantuje dobry obraz, to ustawienia fabryczne nie są idealne, np. zbieżności barw w pełnej skali szarości trochę brakuje do ideału. Współczynnik kontrastu wynosi – według producenta - 900:1 (tryb dynamiczny). My po wyprofilowaniu wyświetlacza profesjonalnym sprzętem pomiarowym uzyskaliśmy 646:1. Monitor ma podwójne złącza DVI, z których jedno to DualLink, pozwalający na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 2560x1600 pikseli, a drugie, standardowe, oferuje maksymalnie rozdzielczość 1920x1200 pikseli.

Informacje Alstor

tel. 022 6754510

http://www.alstor.com.pl

Cena 10 600 zł

LG Flatron L207WT

Full HD na biurku

Jasność 300 cd/m2 Kontrast 10 000:1 (dynamiczny) Czas reakcji 2 ms Kąty widzenia (pion/poziom) 170/170 stopni

Jeden z ciekawszych 20-calowych paneli dostępnych na polskim rynku wyróżnia się wysoką jakością obrazu i jednocześnie niską ceną. Zastosowano w nim matrycę TN o rozdzielczości 1680x1050 pikseli. Powszechnie wiadomo, że panele tego typu to nie ekstraklasa LCD, jednak LG dołożyło starań, aby i z taniej matrycy wycisnąć maksimum zalet. Odwzorowanie barw znacznie poprawia podświetlenie WCG - CCFL, które sprawia, że panel wyświetla 97 procent barw przewidzianych dla standardu NTSC. To naprawdę widać, choć początkowo, użytkownik przyzwyczajony do standardowych matryc LCD może być zaskoczony dużą jaskrawością barw. Monitor LG ma świetny współczynnik kontrastu. Producent chwali się, że wynosi on 10 000:1, jeśli uruchomi się funkcję dynamicznej regulacji kontrastu.

Full HD na biurku

To oszałamiający wynik, ale włączenie dynamicznego trybu zamiast poprawić jakość obrazu, może go pogorszyć (z powodu przepalenia bieli). Nie warto tego robić, bo LG oferuje świetny kontrast także bez dodatkowego wspomagania elektroniki. Nam udało się uzyskać wynik na poziomie 1300:1, czyli rewelacyjny. Panel jest ciemny, stąd dobre odwzorowanie czerni, z którą matryce LCD mają sporo kłopotów. Rewelacyjna jest równomierność podświetlania, wynosząca 92 procent. Pewną niedoskonałością panelu jest przeciętna wierność barw. Monitor LG nie prezentuje się pod tym względem szczególnie źle, ale też nie wypada lepiej od konkurencji. Wysoko oceniamy szybkość reakcji matrycy. Smużenie nie występuje nawet w grach akcji.

Informacje LG

tel. 022 6061450

http://www.lge.pl

Cena 959 zł

BenQ X2200W

Full HD na biurku

Jasność 300 cd/m2 Kontrast 1000:1 Czas reakcji 2 ms Kąty widzenia (pion/poziom) 160/170 stopni

Najnowszy model BenQ z serii X przeznaczony jest dla graczy i osób oglądających na LCD filmy. Dzięki zastosowaniu w nim nowatorskich systemów elektronicznych idealnie nadaje się dla tych, którzy monitora ciekłokrystalicznego używają także jako telewizora. Elementem, który decyduje o jego wyjątkowości, jest technologia 100 Hz, która w nomenklaturze tajwańskiego producenta nazywa się PerfectMotion i która znosi smużenie, wstawiając między dwie kolejne klatki obrazu dodatkową, czarną. Rozwiązanie to znane jest z telewizorów, a w monitorze komputerowym dobrze sprawdza się podczas oglądania filmów, lecz niespecjalnie nadaje się do pracy z aplikacjami komputerowymi (obraz migocze). Minusem włączenia tej funkcji jest spadek jasności, jednak BenQ dysponuje na tyle wysoką, że w praktyce to nie przeszkadza. Ponadto PM można wyłączyć specjalnym przyciskiem na obudowie.

Full HD na biurku

Monitor jest wyposażony w nowoczesne wejście HDMI z obsługą HDCP oraz standardowe wejście DVI. Choć matryca typu TN nie zapewnia bardzo dobrego odwzorowania barw, to jej zastosowanie ma swoje plusy. Obraz nie smuży, panel jest bardzo szybki, jego czas reakcji wynosi zaledwie 2 ms. W praktyce BenQ okazał się pod tym względem jednym z najlepszych monitorów, które testowaliśmy. Reprodukcję kolorów poprawia nowoczesne podświetlenie ekranu, zapewniające pokrycie szerszego spektrum barw, tzw. wide color gamut. Matryca ma bardzo równomierne podświetlenie, wynoszące ponad 90 procent. Jest to świetny wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę sporą, 22-calową przekątną ekranu. Współczynnik kontrastu wystarcza, aby zapewnić wyraźny obraz zarówno podczas grania, jak i oglądania filmów.

Informacje BenQ

http://www.benq.pl

Cena 1299 zł