Full HD na biurku

Monitory komputerowe coraz częściej upodabniają się do telewizorów. Producenci dbają, aby poza przekątną komputerowy monitor LCD niewiele różnił się od telewizora. Podobne są obudowy, a także rozdzielczość matrycy, która w monitorach często przekracza 1920x1080 pikseli.


Monitory komputerowe coraz częściej upodabniają się do telewizorów. Producenci dbają, aby poza przekątną komputerowy monitor LCD niewiele różnił się od telewizora. Podobne są obudowy, a także rozdzielczość matrycy, która w monitorach często przekracza 1920x1080 pikseli.

Proporcje ekranów monitorów panoramicznych do komputerów oraz telewizorów LCD nieznacznie się różnią. W pierwszych wynoszą 16:10, a rozdzielczość - 1920x1200 pikseli, w drugich 16:9, a jeśli wyświetlają obraz w pełnej rozdzielczości Full HD, wynosi ona 1920x1080 pikseli. Jak widać, monitor LCD ma rozdzielczość nawet wyższą niż najlepszy telewizor. Dodatkowe 120 pikseli producenci przeznaczyli na pasek systemowy, do którego użytkownik może mieć dostęp, nawet wyświetlając film w rozdzielczości Full HD. Ma to ułatwiać korzystanie z programów do odtwarzania filmów. W monitorach 24-calowych najczęściej stosowane są matryce wysokiej klasy S-IPS i S-PVA, pojawia się jednak coraz więcej tańszych LCD z matrycami TN. Podczas zakupu warto na to zwrócić uwagę, bo różnice między wyświetlaczami obu kategorii są bardzo duże.

Panele TN nie gwarantują dobrego odwzorowania barw, lecz pewnym rozwiązaniem problemu jest stosowanie nowego rodzaju podświetlenia matrycy (cztery specjalne świetlówki) WCG-CCFL. Tych modeli jest na rynku coraz więcej i warto je kupować, bo gwarantują szerokie spektrum prezentowanych barw, 97 procent skali NTSC. Matryca TN zachowuje przy tym swoją największą zaletę, czyli krótki czas reakcji, nawet rzędu 2 ms (gtg). Matryce wyższej klasy, S-PVA i S-IPS, dość często montuje się w panelach 24-calowych. Są droższe, ale lepiej prezentują barwy i dysponują szerszymi kątami widzenia. Jak już wspomnieliśmy, coraz częściej monitor LCD poza mniejszą matrycą niewiele się różni od dużych telewizorów ciekłokrystalicznych. Szczególnym elementem wyposażenia, który zbliża elektronikę użytkową i komputerowe monitory LCD, jest gniazdo HDMI, coraz chętniej stosowane oprócz lub zamiast cyfrowego DVI. Dodatkową zaletą popularyzacji interfejsów cyfrowych jest wprowadzenie protokołu HDCP, który w systemie Vista zabezpiecza materiały filmowe przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Jeśli chcesz na monitorze wyświetlić film z dysku Blu-ray, to HDCP jest niezbędne.

EIZO FlexScan S2431W

Full HD na biurku

Jasność 450 cd/m2 Kontrast 1000:1 Czas reakcji 8 ms Kąty widzenia (pion/poziom) 160/160 stopni

Monitor EIZO kosztuje dużo, lecz świetna jakość obrazu usprawiedliwia cenę. Matryca PVA standardowo podświetlana jest z bardzo wysoką jasnością. Jeżeli po uruchomieniu monitora pozostawisz ustawienia fabryczne, jasność panelu przekroczy 370 cd/m2. To bardzo dużo, i podczas prac biurowych wzrok szybko się męczy. Panel dysponuje jasnością jeszcze wyższą (450 cd/m2) w trybie przystosowanym do oglądania filmów. W tym wypadku duża wartość parametru jest mile widziana, jeśli podczas seansu filmowego usiądziesz w większej odległości od ekranu. EIZO pod względem odwzorowania barw jest dobrze skalibrowany fabrycznie, także temperatura barwowa jest poprawna i zbliżona do oczekiwanych 6500 Kelvinów.

Full HD na biurku

Bardzo wysoki współczynnik kontrastu przekracza deklaracje producenta. Standardowo wynosi ponad 1100:1, natomiast po optymalnym ustawieniu parametrów wyświetlacza uzyskaliśmy nadal wysokie 922:1. Ostrość obrazu i szerokość kątów widzenia są wzorowe. Równomierność podświetlania matrycy o rozdzielczości 1920x1080 pikseli nie zawodzi. Różnica między intensywnością podświetlenia centrum matrycy i jej narożników nie przekracza 12 procent, co jest wynikiem bardzo dobrym. Wyposażeniu można zarzucić brak gniazda HDMI. EIZO zdecydowało się na tradycyjny zestaw: analogowe złącze VGA, cyfrowe DVI z obsługą protokołu HDCP i koncentrator portów USB, służący jednocześnie do połączenia monitora z pecetem. Z poziomu systemu operacyjnego, korzystając ze specjalnej aplikacji dołączanej do monitora, można regulować parametry wyświetlacza.

Informacje Alstor

tel. 022 6754510

http://www.alstor.com.pl

Cena 4145 zł

ViewSonic VX2435wm

Full HD na biurku

Jasność 500 cd/m2 Kontrast 1000:1 Czas reakcji 8 ms Kąty widzenia (pion/poziom) 176/176 stopni

Panoramiczna matryca ViewSonica dysponuje 24-calową przekątną i rozdzielczością rzeczywistą 1920x1200 pikseli. Panel wykonano w technologii M-PVA, dlatego obraz cechuje wysoka jakość. Monitor prezentuje się elegancko, ma czarną, błyszczącą obudowę i stopkę gwarantującą stabilność konstrukcji. Wyposażenie w gniazda sugeruje od razu, że mamy do czynienia z modelem o przeznaczeniu nie tylko biurowym. Oprócz standardowego portu VGA zainstalowano także złącze HDMI z obsługą protokołu zabezpieczeń HDCP, co pozwala na podłączenie np. wysokiej klasy odtwarzacza płyt Blu-ray, HD DVD, a także dekodera telewizji satelitarnej (n-ki, Cyfrowego Polsatu czy Cyfry+). W komplecie znalazł się również kabel wyposażony w złącze DVI i HDMI, zatem nie będzie problemów z połączeniem monitora ze standardową kartą graficzną.

Full HD na biurku

Używając monitora, można korzystać m.in. z kilku predefiniowanych ustawień parametrów obrazu. Poszczególne programy zostały dobrze dobrane. Nas najbardziej interesował tryb sRGB, który teoretycznie powinien zapewniać optymalne ustawienia wyświetlacza. Rzeczywiście ustawienia są niezłe, lecz producent nieco przesadził z redukcją jasności. Aby z monitora korzystało się wygodnie, długo przy nim pracując, należy ustawić jasność na poziomie 150 cd/m2. Wtedy oczy nie zmęczą się szybko, a czytelność wyświetlacza będzie zadowalająca. W trybie sRGB jasność matrycy zostaje obniżona aż do 110 cd/m2. To za niska wartość, dlatego jeśli będziesz korzystać z tego trybu, to radzimy samodzielnie zwiększyć jasność. Wierność prezentowanych barw jest dobra, a kąty widzenia są szerokie – wynoszą 176 stopni w obu płaszczyznach. Równomierność podświetlania matrycy także jest ponadprzeciętnie dobra i wynosi prawie 89 procent.

Informacje ViewSonic

tel. 022 5458100

http://www.viewsonic.pl

Cena 2300 zł

ASUS MK241H

Full HD na biurku

Jasność 450 cd/m2 Kontrast 3000:1 (dynamiczny) Czas reakcji 2 ms Kąty widzenia (pion/poziom) 160/170 stopni

ASUS od niedawna szturmuje polski rynek monitorów LCD. Modele tej firmy szczególnie dobrze wypadają pod względem stosunku jakości do ceny. Do oglądania filmów polecamy 24-calowy panel, jedyny o tej przekątnej obrazu w katalogu ASUSA. Wyposażono go ponadprzeciętnie, we wszystkie możliwe gadżety. Pod względem stylistyki prezentuje się bardzo dobrze. Metalowe wstawki faktycznie są metalowe, a nie z tandetnego tworzywa. Surowe aluminium ładnie komponuje się z czarnym błyszczącym lakierem obudowy. Na górnej krawędzi monitora zamontowano obrotową kamerę internetową, wyposażoną w przetwornik o rozdzielczości 1,3 Mp. Zintegrowano z nią mikrofon, dodatkowo wyposażony w system redukcji szumów dochodzących z otoczenia użytkownika.

Full HD na biurku

Panel otrzymał podświetlenie WCGCCFL, poszerzające spektrum prezentowanych barw. ASUS nie omieszkał także zainstalować w nim układu z predefiniowanymi ustawieniami wyświetlacza, które w zamierzeniu twórców mają gwarantować optymalną jakość podczas oglądania filmów, programów sportowych czy grania. Technologię nazwano Splendid, lecz akurat tego gadżetu nie polecamy. Ustawienia są słabe i lepiej pozostać przy trybie standardowym. Jeśli chodzi o wyniki testów, to monitor może pochwalić się dobrym współczynnikiem kontrastu 744:1 (bez uruchamiania funkcji kontrastu dynamicznego). Rewelacyjne jest za to podświetlenie matrycy, przekraczające 93 procent. Oznacza to, że każdy punkt ekranu emituje obraz o zbliżonej intensywności. Matryca jest bardzo szybka, czas reakcji na poziomie 2 ms pozwala polecić ten panel graczom i miłośnikom filmów akcji.

Informacje ASUS

tel. 022 5718000

http://pl.asus.com

Cena 1659 zł