Full HD w salonie

Do naszego laboratorium testowego trafiły niedrogie i dobre zestawy kolumn do kina domowego oraz projektory Full HD.

Do naszego laboratorium testowego trafiły niedrogie i dobre zestawy kolumn do kina domowego oraz projektory Full HD.

Full HD na dobre zagościło w naszych domach. Posiadacze tunerów cyfrowej telewizji satelitarnej mają coraz więcej kanałów wysokiej rozdzielczości do wyboru, bardzo szybko tanieją też odtwarzacze Blu-ray oraz telewizory i projektory Full HD. Przetestowaliśmy najnowsze modele takich urządzeń i musimy przyznać, że sprzęt ten nie tylko kosztuje coraz mniej, lecz także jest coraz lepszy.

Prawdziwe kino domowe powinno mieć jednak nie tylko wysokiej klasy wyświetlacz, oferujący obraz o jak największej przekątnej, czy odtwarzacz płyt HD. Liczy się bowiem także dźwięk - najlepiej wielokanałowy. Przetestowaliśmy dwa zestawy kolumn 5.0, które w średniej wielkości pomieszczeniu nie muszą być wspomagane pracą subwoofera. Nie każdy jednak ma ochotę (i warunki) na instalację wielu kolumn głośnikowych. Takich użytkowników zainteresują sprawdzone przez nas kolumny przeznaczone do kina domowego, nazywane projektorami dźwięku.

Są to urządzenia, które w jednej obudowie mają zamontowane kilkanaście głośników, wzmacniacze oraz procesory audio. Dzięki specjalnym układom DSP i akustycznym "sztuczkom" mają one emulować przestrzenny dźwięk. Pomysł w teorii jest dobry - któż nie wolałby zamiast kłopotliwej instalacji zestawu 5.1, postawić jedną kolumnę pod ekranem? Jak takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce, pokazują nasze testy.