Fundacja Symbiana znika z Sieci

Przedstawiciele organizacji Symbian Foundation poinformowali, że 17 grudnia wyłączony zostanie jej serwis internetowy. Oznacza to, że wszyscy zainteresowani pozyskaniem za darmo kodu źródłowego systemu Symbian powinni pobrać go teraz - bo za nieco ponad dwa tygodnie jedyną metodą zdobycia kodu będzie zamówienie go na płycie.

Fundacja nie zamierza prowadzić w przyszłości żadnego internetowego repozytorium, w którym udostępniany będzie kod Symbiana - systemu znanego m.in. z telefonów komórkowych Nokii. Kod źródłowy będzie można zdobyć wyłącznie zamawiając dostawę na nośniku fizycznym - z tym, że w tym wariancie klient będzie musiał pokryć koszty przesyłki.

Przyczyną tych zmian jest fakt, iż w najbliższych tygodniach rola Fundacji Symbiana zostanie praktycznie zmarginesowana - organizacja nie będzie się już zajmowała koordynowaniem rozwoju systemu operacyjnego Symbian. Tym zajmie się teraz Nokia (główny promotor i użytkownik tego oprogramowania) - Symbian Foundation zajmie się wyłącznie licencjonowaniem OS-u.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 22.09.2021]

17 grudnia wyłączony zostanie nie tylko główny serwis fundacji - z Sieci znikną również strony dla programistów, oficjalny blog SF, a także witryna Ideas (na której każdy użytkownik Symbiana mógł proponować, jakie nowe funkcje powinny pojawić się w systemie).

Przedstawiciele fundacji zapowiedzieli już, że nie zamierzają rezygnować z udostępniania kodu źródłowego Symbiana, bazy wiedzy o systemie, informacji o lukach itp. - nie wiadomo jednak na razie, jak będą one dystrybuowane. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się wspomniane oferowanie danych na nośnikach fizycznych. To jednak będzie możliwe najwcześniej w lutym przyszłego roku - dlatego organizacja sugeruje, by osoby zainteresowane kodem Symbiana pobrały go jak najszybciej.

Komentatorzy zwracają uwagę, że ta zmiana najbardziej uciążliwa będzie dla firm wykorzystujących Symbiana w swoich produktach i aktywnie rozwijających ten system - bo to głównie one potrzebują stałego dostępu do najnowszej wersji kodu źródłowego.

Dla developerów piszących aplikacje dla Symbiana problem będzie zdecydowanie mniej istotny, zaś dla użytkowników tego systemu - praktycznie niezauważalny.

Nokia zapowiada jednak, że każdy developer może w dowolnej chwili uzyskać wszelkie niezbędne pliki - wystarczy skontaktować się w tej sprawie z firmą. Fiński koncern planuje też w przyszłości ponowne udostępnienie kodu online - na razie jednak nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach to nastąpi. Dodajmy, że Nokia jest właściwie ostatnim dużym producentem telefonów komórkowych, która wciąż używa w swoich produktach Symbiana (z korzystania z tego systemu zrezygnowali niedawno - głównie na rzecz Androida - m.in. Samsung oraz Sony Ericsson).

Więcej informacji znaleźć można w oficjalnym blogu Fundacji Symbiana.