Fundusze vc: biotechnologia górą - detronizacja oprogramowania

W III kw. br. w USA najwięcej kapitału typu venture pozyskały firmy biotechnologiczne. Tym samym po raz pierwszy od 7 lat pierwszego miejsca pod względem wielkości inwestycji vc nie zajęły firmy sektora oprogramowania.

Badania MoneyTree prowadzi PricewaterhouseCoopers, Thomson Venture Economics i National Venture Association. Według ustaleń MoneyTree, finansowanie vc obniżyło się ogółem o 8%, do 4,2 mld USD, a liczba doinwestowanych tym kapitałem przedsięwzięć spadła o 5%, do 667. Omawiany okres jest zarazem piątym kolejnym kwartałem, kiedy inwestycje vc przekraczają 4 mld USD. Przedstawiciel PricewaterhouseCoopers komentujący sprawozdanie stwierdził, że powraca równowaga pomiędzy entuzjastyczną przedsiębiorczością a ryzykiem inwestycji typu vc.

Biotechnologia przyciągnęła w ciągu trzech miesięcy do końca września w sumie 873 mln USD, o 33% więcej niż w poprzednim kwartale. Firmy sektora oprogramowania - 819 mln USD, co oznacza spadek o 11% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Sektor telekomunikacyjny pozyskał zaś najmniej środków vc od pięciu lat - 492 mln USD, ale pozostał na trzecim miejscu pod względem wielkości inwestycji.

Zobacz również:

  • Koniec z lampami. Świecić w domu będą rośliny
  • Twitch - kolosalna wpadka. Wycieka kod strony, a także zarobki użytkowników!

148 firm, czyli 22% z dofinansowanych, otrzymało w ub. kwartale swoje pierwsze finansowanie z funduszu vc. Tych "pierwszych" inwestycji dokonano w III kw. na łączną kwotę 766 mln USD. Około 55% kapitału trafiło do firm w stadium ekspansji, a 22% - do firm w "późnym stadium".

Największą pojedynczą inwestycją w III kw. było dofinansowanie 17 mln USD FlexLight Networks; druga pod względem wielkości inwestycja to 15 mln USD w Wave7 Optics. Obie firmy przewodzące stawce to spółki założone w 2000 roku, dostawcy wydajnych i tanich rozwiązań "ostatniej mili".