Furia ATI

Na podstawie parametrów technicznych nową kartę graficzną ATI Rage Fury 128 można uznać za doskonały wybór dla graczy 3D i użytkowników poważnych aplikacji graficznych.

Na podstawie parametrów technicznych nową kartę graficzną ATI Rage Fury 128 można uznać za doskonały wybór dla graczy 3D i użytkowników poważnych aplikacji graficznych.

Karta ma aż 32 MB SDRAM i pracuje w rozdzielczości ekranu 1920x1200 punktów. Oferuje też miłe dla oka częstotliwości odświeżania - 85 Hz przy rozdzielczości 1600 x1200 - co jest istotne dla osób, które regularnie pracują z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi czy diagramami.

Dzięki pełnoekranowemu, zintegrowanemu ze sprzętem odtwarzaniu płyt DVD w Rage Fury nie jest potrzebna dodatkowa karta dekodera MPEG-2, by oglądać filmy DVD na swym komputerze. Oszczędza się w ten sposób cenne gniazdo rozszerzeń. Dodatkowe wyjście telewizyjne pozwala natomiast oglądać filmy DVD i gry 3D na telewizorze.

Niestety, testowana przez nas karta z prototypowymi sterownikami miała parę błędów. Zawiesiła system podczas odtwarzania testu PowerPointa wykorzystującego klipart 3D. Gdy uruchomiliśmy gry 3D, takie jak Turok Dinosaur Hunter, efekty mgły i przezroczystości były z paskami. Podobne problemy wystąpiły w grze Redline Racer, w której tło nieba i światła motocykla były mocno rozmyte.

Co jest przyczyną tych wszystkich problemów? Głównym winowajcą zdają się być błędne sterowniki karty. ATI obiecuje ich poprawienie w wersji finalnej produktu.

Poza chorobami wieku prototypowego przyszłość Rage Fury wygląda obiecująco. Karta kosztuje ??? zł, a więc niedużo jak na jej moc i funkcje. To, czy pobije konkurencję pod względem wydajności, okaże się, gdy przetestujemy ostateczną, dopracowaną wersję produktu.