Fusion, czyli spełnione obietnice AMD


Wyniki testów - spełnione obietnice

Nawet najbardziej przemyślane rozwiązania dla wielu użytkowników warte są tyle, ile wnoszona przez nie wydajność na tle konkurencji. Nie ma wątpliwości, że pod względem funkcjonalności platforma AMD góruje nad Intelem, ale co z testami praktycznymi?

Płytę poddaliśmy temu samemu zestawowi testów, co wcześniej platformy mini-ITX. Wydajność wygląda znakomicie. Wprawdzie syntetyki, takie jak Sandra XII, nie wykazują wyższości nad dwurdzeniowym Atomem o częstotliwości pracy 1,66 GHz, ale już w testach Cinebench 9.5 i 10 AMD Bobcat pokonuje rywala z kilkudziesięcioprocentową przewagą. Podobnie wypada test PC Mark05 oraz kompresji RAW-TIFF. W SuperPi AMD jest lepszy o niemal 100 procent, ale to jedynie zapowiedź przewagi, jaką zyskuje w testach graficznych. Tutaj potrafi być nawet ponad dziesięciokrotnie (!) lepszy od Intela (3DMark 06).

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne [Aktualizacja 22.10.2021]
  • Intel się chwali: pierwszy Meteor Lake testowany
  • Intel Alder Lake - materiały marketingowe trafiły do sieci
Fusion, czyli spełnione obietnice AMD

Wprawdzie niewielkie desktopy nie są najważniejszym celem AMD Fusion, ale i w nich, dzięki takim konstrukcjom jak Gigabyte E350N-USB3, układy te sprawdzą się wręcz znakomicie.

Może zaskakiwać, że AMD nie ustępuje Intelowi nawet tam, gdzie dotychczas rywal miał w porównywalnych platformach ogromną przewagę - w testach syntetycznych wydajności rdzeni. Niewiarygodna dominacja w testach wydajności 3D to już mniejsza niespodzianka - nareszcie zaprocentowało przejęcie ATI.

Nowe horyzonty dla netbooków

Jak widać, tym razem AMD nie tylko nawiązuje równorzędną walkę z Intelem, ale od razu zyskuje nad nim ogromną przewagę. Nawet w wypadku tego typu platformy jest ona zdumiewająca, a przecież - jak wspomnieliśmy - nie na tym polu rozegra się prawdziwa bitwa. Zastosowanie rewolucyjnego układu AMD w netbookach nada całkowicie inny wymiar urządzeniom tego typu. Dotychczas mizerna wydajność, brak realnej zdolności do sprawnego obsługiwania aplikacji 3D i sporo ograniczeń narzucanych przez Intela nadawały im status przenośnych przeglądarek Internetu. Z AMD Fusion netbooki staną się pełnowartościowymi, małymi komputerami. Użytkownik zyska możliwość odtwarzania filmów wysokiej jakości i grania w tytuły 3D, a wszystko to przy bardzo niskiej cenie i poborze mocy wręcz śmiesznym w stosunku do oferowanych możliwości.

Fusion, czyli spełnione obietnice AMD

Parametry techniczne porównywanych platform Mini-ITX

Metamorfoza wizerunku

Nie sposób nie docenić wartości marketingowej nowej platformy dla AMD, niecieszącego się ostatnio wielkim uznaniem. Obecnie firma przestaje się odgrywać rolę tła dla potężnego konkurenta, który musi się teraz z nią liczyć. Zdumiewające, że zawdzięcza to nie uznawanym dotąd za najbardziej prestiżowe procesorom z najwyższej półki, lecz układom z przeciwnego końca skali. Być może, przez ostatnie lata AMD wcale nie było wystraszonym kociakiem, niskimi cenami biorącym "na litość" nabywców, ale przyczajonym tygrysem. Pewność zyskamy w ciągu najbliższych miesięcy.

Fusion, czyli spełnione obietnice AMD

Wyniki testów porównawczych platform Mini-ITX

APU kontra CPU i GPU, czyli słówko o kryteriach doboru platform testowych

Oprócz AMD Fusion w tabeli uwzględniono wyniki jej naturalnego rywala, czyli Intel Atoma. Pełny obraz możliwości małych platform daje porównanie z dwiema wyposażonymi w oddzielne procesory - Intel Core i3 540 z grafiką zintegrowaną w samym procesorze i AMD Athlon II X2 250 z grafiką w chipsecie płyty głównej. Wyraźnie widać, że pod względem wydajności samego procesora Fusion nie może dorównywać tradycyjnym CPU, ale już w testach graficznych nie ma sobie równych. W wypadku platform tego typu często najistotniejszym kryterium wyboru jest cena, więc staraliśmy się tak dobrać komponenty, aby była możliwie najniższa.

AMD gromi Intela

Ekrany dotykowe montowane są w stacjonarnych komputerach typu all-in-one, laptopach, telefonach, netbookach i oczywiście w tabletach. Te ostatnie dzięki popularności, jaką zdobył iPad, okazały się hitem tego roku i każdy producent sprzętu elektronicznego poczytuje sobie za obowiązek je oferować. Udało się nam zdobyć dziesięć modeli tabletów, które już można kupić w sklepach. Przetestowaliśmy je w każdym aspekcie ich działania, pod względem wyposażenia i zainstalowanego oprogramowania. Zwracamy uwagę szczególnie na tablet fi rmy Acer - Iconia Tab W501, który mieliśmy okazję przetestować pierwsi, a który wyróżnia się spośród wszystkich tabletów systemem operacyjnym, czyli dobrze wszystkim znanym Windows. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić tablet?, to nasz test z pewnością okaże się dla ciebie sporą pomocą. Tym, którzy są ciekawi, jak działa ekran dotykowy, polecamy artykuł opisujący od podszewki konstrukcję matryc tego typu. Jak co pół roku, testujemy nowe modele projektorów domowych i biznesowych. Materiał zdecydowanie wart przeczytania, bo przez ten czas na rynku pojawiło się wiele nowych konstrukcji i nowinek technicznych. Na deser proponujemy test nowej platformy AMD Fusion (na przykładzie pierwszego dostępnego procesora z tej serii - Zacate 1,6 GHz, TDP 18 W), którą porównaliśmy z analogiczną platformą Intela (z procesorem Atom). Pod względem wydajności nowa platforma AMD góruje nad Intelem, co samo w sobie, po tylu latach jego dominacji, jest już godne uwagi.

Edward Wawrzyniak