FxFoto: retuszuj zdjęcia za darmo

Każdy entuzjasta fotografii cyfrowej ma zapewne pod ręką ulubiony program do przeprowadzania podstawowych operacji retuszowania zdjęć. Na rynku dostępnych jest wiele wyspecjalizowanych aplikacji, jednak ceny niektórych z nich odstraszają potencjalnych klientów. Okazuje się jednak, że możemy zaopatrzyć się w produkty dorównujące funkcjonalnością nawet najdroższym programom, a ich największa zaletą jest fakt, iż są one darmowe. Przykładem takiego programu jest FxFoto firmy Triscape.

Pakiet funkcji dostępnych w standardowej, darmowej wersji FxFoto jest całkiem imponujący. Poza typowymi narzędziami do kadrowania, dodawania warstwy tekstowej, czy korekcji koloru, mamy dostęp również do bardziej zaawansowanych opcji, znanych z większych i popularniejszych aplikacji graficznych (przykładowo narzędzie do klonowania czy pakiet filtrów znanych chociażby z Photoshopa).

FxFoto: retuszuj zdjęcia za darmo

Główny ekran FxFoto

Wszelkie opcje edycyjne zgromadzono w pięciu zakładkach na samej górze interfejsu: Improve Image (automatyczna korekcja obrazu, nasycenie kolorów, jasność, kontrast), Remove Red Eye (usuwanie efektu czerwonych oczu), Remove Blemish (usuwanie zarysowań, pęknięć, wygładzanie), Clone Brush (klonowanie znane z Photoshopa), Change Color (zmiana dowolnie wybranego koloru na zdjęciu), Filter Image (pakiet filtrów), White Balance (balans bieli). Dodatkowe opcje, takie jak drukowanie, wyszukiwanie, wysyłanie zdjęć mailem, czy importowanie bezpośrednio z pamięci aparatu, zostały umieszczone na pionowym menu, w lewym górnym rogu interfejsu.

Zobacz również:

  • Co zamiast Photoshopa? Alternatywne programy do obróbki graficznej zdjęć

Sam interfejs FxFoto prezentuje się klasycznie: po lewej stronie spis katalogów wraz z miniaturami, zaś po prawej powiększone zdjęcie, nad którym aktualnie pracujemy. Autorzy aplikacji zadbali o przydatną, wielokrotną funkcję UNDO, która pozwala testować poszczególne modyfikacje i w razie potrzeby odzyskać poprzednie wersje zdjęcia. Do edytowanej fotografii możemy dodać ramkę, tekst (umieszczany w formie komiksowej 'chmurki' lub tradycyjnie obok zdjęcia), dorysowywać dodatkowe elementy, a także tworzyć z wybranych fotografii pokaz slajdów. W płatnych wersjach FxFoto (Deluxe Edition oraz Pro Media Edition), do dyspozycji użytkownika oddano dodatkowo opcje tworzenia zdjęć panoramicznych, tworzenie fotograficznych prezentacji do późniejszego zapisania na płytach CD i DVD, możliwość dodawania podkładu dźwiękowego, a także tworzenia filmów w formacie MPEG z pokazów slajdów.

FxFoto pracuje z komputerami z systemem operacyjnym Windows od wersji 98 i wymaga co najmniej 64 MB pamięci operacyjnej. Wersja standard jest bezpłatna, podczas gdy edycja Deluxe Edition kosztuje już 29,99 USD, a Pro Media Edition – 39,99 USD.

FxFoto Standard Edition 2.0.040 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3620/FxFoto.Standard.Edition.2.0.040.html

Więcej informacji: http://www.fxfoto.com