G1 - testujemy konkurenta iPhone'a

G1, czyli smartfon wyprodukowany przez HTC, a działający pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android, jest już dostępny do nabycia w Polsce - od kilku tygodni oferuje go operator sieci Era. Choć na pierwszy rzut oka urządzenie nie wydaje się atrakcyjne w porównaniu z konkurencją spod znaku Apple czy Samsunga, wystarczy pobawić się nim kilkanaście minut, by odkryć drzemiący w nim potencjał.

G1 - testujemy konkurenta iPhone'a
Przedni panel urządzenia zdominowany jest przez dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala, zaś przyciski umieszczone w osobnym segmencie obok ekranu są dobrze oznakowane. Wśród klawiszy kontrolnych znalazł się m.in. trackball - przypominający rozwiązania stosowane w terminalach BlackBerry - oraz pięć przycisków funkcyjnych: nawiązanie połączenia (zielona słuchawka), home (powrót do ekranu głównego), wstecz (poprzednie menu lub strona w przeglądarce WWW), koniec (czerwona słuchawka), jak również prostokątny przycisk menu. Dwukrotne wciśnięcie tego ostatniego odblokowuje wyświetlacz, zaś przytrzymanie go przez chwilę prowadzi do listy ostatnio uruchomionych aplikacji.

G1 - testujemy konkurenta iPhone'a

G1 - smartfon z systemem Google Android

G1 z systemem Android w sieci Era - poznaj taryfy i warunki abonamentu.

Pod wyświetlaczem kryje się podświetlana klawiatura QWERTY, która staje się dostępna po naciśnięciu telefonu po lewej stronie (ekran wysuwa się wtedy do góry, a system automatycznie zmienia orientację wyświetlanego na nim obrazu z pionowej w poziomą). Producent nie przewidział funkcji klawiatury wirtualnej, którą oferuje m.in. iPhone bądź BlackBerry Storm. W obudowie telefonu znalazł się również przycisk regulacji głośności oraz spust migawki aparatu fotograficznego. W lewej ściance urządzenia umieszczono slot kart microSD - aby uzyskać do niego dostęp, należy wysunąć ekran.

Następna strona - obsługa

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: