G42 = dwuprocesorowe Power Maki

Czy dwa procesory są rzeczywiście lepsze niż jeden? Postanowiliśmy sprawdzić to w testach.

Czy dwa procesory są rzeczywiście lepsze niż jeden? Postanowiliśmy sprawdzić to w testach.

W sierpniu Apple przedstawił nową linię Power Maców G4. Pierwsze zmiany można dostrzec już na zewnątrz, ale więcej kryje się w środku: więcej procesorów, inny RAM, więcej miejsca na dysku.

Aby sprawdzić, jak nowe komputery wypadają w porównaniu z poprzednią generacją, przeprowadziliśmy szereg testów. Przyjrzeliśmy się ostatecznym wersjom dwuprocesorowych Power Maców o prędkości 867 MHz i 1 GHz oraz prototypowi modelu 1,25 MHz.

Oto raport, co zrobili inżynierowie Apple'a, żeby przyspieszyć nowe komputery i na ile im się to udało.

Pierwsze spotkanie

Płyta główna

Płyta główna

W nowej generacji zastosowano szybkie procesory. Podstawowy model w cenie 1699 USD ma dwa procesory G4 o prędkości 867 MHz (wcześniej jednoprocesorowe G4 867 MHz kosztowało 2499 USD). Środkowy Power Mac G4 1 GHz został wyceniony na 2499 USD (1-GHz G4 poprzedniej serii był o 500 USD droższy). Najwyższy model to Power Mac z ceną 3299 USD i dwoma procesorami G4 o prędkości 1,25 MHz. Każdy z nich jest więc szybszy od tego, co do tej pory można było znaleźć w jakimkolwiek Macu.

W głębi procesora

Procesor to mózg komputera. Jego szybkość mierzy się w megahertzach (ostatnio także w gigahertzach), czyli w milionach (lub miliardach) cykli wykonywanych operacji na sekundę. Im więcej cykli na sekundę, tym szybciej pracuje procesor.

Mac z dwoma procesorami radzi sobie lepiej niż większość modeli jednoprocesorowych. Mac OS X jest systemem wielowątkowym, co oznacza, że potrafi równo podzielić zadania pomiędzy oba procesory. OS X był konstruowany jako system wieloprocesorowy, więc dzieląc pracę między procesory, zawsze robi to tak, aby każdy z nich pracował z maksymalną wydajnością. W rezultacie nie tylko rośnie prędkość komputera; widzimy także płynną pracę z kilkoma programami naraz. Testy przeprowadzone przez Macworlda pokazują, jaką różnicę powoduje zastosowanie dwóch procesorów (tabela: "W prawdziwych kolorach"). Sprawdź, jak wypadł podwójny G4 867 MHz w porównaniu z jednoprocesorowym poprzednikiem: w ogólnym badaniu programem Speedmark był szybszy o zaledwie 8 proc., ale w przypadku renderingu 3D, silnie obciążającego , możemy mówić o prawie dwukrotnej różnicy szybkości.

Jazda z dopalaczem

Wewnątrz obudowy

Wewnątrz obudowy

Rozmowa o prędkości komputera zawsze zaczyna się od procesora, ale się na nim nie kończy. Mac jest przecież sumą systemów pracujących z różnymi prędkościami.

To, jak dobrze współpracują one ze sobą, ma kolosalny wpływ na szybkość całego komputera.

Pamięć procesora

Aby zwiększyć wydajność procesorów, ich konstruktorzy łączą je bezpośrednio ze specjalną pamięcią podręczną (cache).

W tej pamięci zapisuje się najczęściej spotykane informacje i komendy. Z taką pamięcią procesor może komunikować się znacznie szybciej niż z pamięcią główną komputera.

Procesory

Power Maców mają 256 kB wbudowanej pamięci cache. To tak zwana pamięć drugiego poziomu (albo L2 od Level 2). Pracuje ona z identyczną prędkością jak procesor - to dwa najszybsze układy w całym Power Macu.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność, najbardziej zaawansowane systemy wyposaża się w dodatkową pamięć cache, zwaną pamięcią trzeciego poziomu (L3).

Jest ona taktowana wolniej niż sam procesor (w przypadku Power Maców pracuje z jedną czwartą bądź jedną piątą szybkości procesora), ale i tak zapewnia znaczący wzrost prędkości.

W tej linii po raz pierwszy każdy model ma wbudowaną pamięć trzeciego poziomu. Nowe podwójne G4 867 MHz i 1 GHz mają po 1 MB L3 na procesor, a 2xG4 1,25 GHz po 2 MB na procesor. Cache trzeciego poziomu naprawdę ma wpływ na wzrost prędkości.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać dziwne, że w kilku przeprowadzonych testach nowe Power Maki z dwoma 1-GHz G4 okazały się nieco wolniejsze od tych samych maszyn z poprzedniej serii. Wszystko staje się jasne, kiedy porównamy ich pamięci L3: starszy model miał jej po 2 MB na procesor, nowy - o połowę mniej, co okazało się wyraźnie odczuwalne.