GDDR4: ATI i NVIDIA zachwycone

Firma Samsung Semiconductor ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji pamięci GDDR4, przeznaczonej do przetwarzania dużej ilości danych na potrzeby zaawansowanych graficznie gier i aplikacji multimedialnych.

Nowe pamięci GDDR4 uzyskały już certyfikat organizacji JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) i - jak mówią przedstawiciele producenta - są gotowe, aby zaspokoić potrzeby producentów kart graficznych. Chipy wykonane są w technologii 80 nm i mogą się pochwalić transferem danych na poziomie 2,4 gigabitów na sekundę (przy zastosowaniu 32-bitowej szyny). Jak twierdzi producent, są one nie tylko szybsze ale również o 45% bardziej energooszczędne od swojego poprzednika - GDDR3.

Obaj giganci rynku układów graficznych czyli ATI i NVIDIA oczekują już na nowy produkt Samsunga. "Jesteśmy zachwyceni, że będziemy mogli użyć pamięci GDDR4 Samsunga w naszych kartach. Samsung na czas wprowadził nowy produkt, dzięki czemu wzrośnie wydajność naszych nadchodzących produktów. Efektem będzie zapewnienie graczom jeszcze intensywniejszych doznań" - mówi Joe Macri z Ati.

Przypomnijmy, że Samsung nie jest jedynym graczem na rynku pamięci GDDR4. Jego rywalem jest firma Hynix Semiconductor, która zapowiedziała kilka miesięcy temu kości pracujące z prędkością 2,9 Gb/s.