GG 3.0 na Androida. Odświeżona wersja komunikatora (część 1/2)

GG, wcześniej znany pod nazwą GaduGadu, to bardzo popularny polski komunikator internetowy. Wraz z nowym wydaniem na komputery stacjonarne, przygotowana została także zupełnie nowa wersja GG dla systemu Android, którą od wczoraj intensywnie testujemy i zapraszamy do pierwszej części naszych wrażeń.


Nowe okno rozmowy w mobilnym GG jest bardzo przejrzyste

Nowe okno rozmowy w mobilnym GG jest bardzo przejrzyste

GG zamiast GaduGadu

Na początku tego roku desktopowa wersja polskiego komunikatora została odświeżona wraz z wydaniem bety GG11, a twórcy zapowiadają powrót do czasów świetności znanej i lubianej wersji 6.x. Jej cechy to odejście od inwazyjnych reklam, niepotrzebnych dodatków i przeładowania zbędnymi funkcjami. Chociaż GG stale traci popularność na rzecz między innymi chatu Facebook’a, komunikatora GTalka oraz przejętego przez Microsoft Skype, to nadal kilka milionów polaków z niego korzysta. Nowe wersje oraz ostra ofensywa to szansa dla twórców, aby znów zaistnieć na rynku.

Zupełnie nowa aplikacja mobilna

Nas naturalnie najbardziej interesuje mobilna wersja komunikatora. Poprzednia wersja, krótko mówiąc, nie była zbyt udaną aplikacją, odbiegała znacznie od konkurencji. Nowa odsłona GG pojawiła się wczoraj niespodziewanie w sklepie Android Market, i od tego czasu stale ją testujemy, sprawdzając wszystkie jej zakamarki. Aplikacja jest na pierwszy rzut oka bardzo udana, ale naszym zdaniem powinna mimo wszystko zostać wydana jako wersja rozwojowa beta, ze względu na kilka błędów.

Wygląd aplikacji

Po zalogowaniu się na swoje konto i szybkim pobraniu danych, naszym oczom ukazuje się lista kontaktów. Na samej górze jest belka z napisem GG po lewej stronie, po prawej zaś znajduje się klawisz wywołujący dodatkowe opcje. Pod belką są cztery ikonki z zakładkami, od lewej: lista kontaktów, aktywne/ostatnie rozmowy, połączona skrzynka e-mail, muzyka. Jednym tapnięciem w belkę u samej góry można zamknąć i wywołać pasek ikon, co pozwala na powiększenie ekranu rozmowy w razie potrzeby. Pojawia się wtedy napis informujący na której zakładce się znajdujemy. Miłym zaskoczeniem jest reorganizacja wyświetlanych elementów po zmianie orientacji ekranu na poziomą.

Kontakty, rozmowy

Lista kontaktów jest czytelna, tożsama z tą którą widzimy w komunikatorze stacjonarnym. Kontakty ułożone są alfabetycznie z podziałem na dostępne/niedostępne, awatary wyświetlane są prawej stronie. Osobne kontakty można dodać do ulubionych oraz edytować poprzez dodanie dodatkowych informacji a tapnięcie przenosi do zakładki rozmowy. Przy kilku prowadzonych konwersacjach jednocześnie można poziomym ruchem palca zmieniać okno rozmowy, a ilość otwartych okien sygnalizują wyświetlające się na dole kropki. Gdy w którejś z rozmów pojawi się nowa wiadomość, aplikacja informuje o tym zarówno za pomocą zwykłego powiadomienia, jak i zmiany koloru tej kropki z szarej na pomarańczową. Po naciśnięciu przycisku Menu, oprócz wiadomości tekstowych można do znajomych wysyłać linki, pliki oraz zdjęcia, a także podejrzeć ich profil, archiwum rozmów, wyczyścić ekran rozmowy lub zakończyć ją.

Za pomocą aplikacji mobilnej GG można grać w proste gry, na przykład statki

Za pomocą aplikacji mobilnej GG można grać w proste gry, na przykład statki

Dodatki, gry

Aplikacja zawiera kilka dodatków, które mogą urozmaicić korzystanie z niej. Jednym z nich jest dostęp do skrzynki pocztowej w domenie @gg.pl, drugim zaś możliwość instalacji aplikacji OpenFM, którą można pobrać z Android Marketu. Miłym zaskoczeniem są także wbudowane gry, które pozwalają zabić czas. Rozegraliśmy dwie partie statków, z czego jedna osoba korzystała z komórki, a druga z komputera i WebGG w przeglądarce internetowej. Przy dobrym zasięgu 3G nie ma mowy o lagowaniu czy błędach, rozgrywka przebiegała bezproblemowo.

Aplikacja jest stabilna

Aplikacja działa bardzo stabilnie, ani razu nie została niespodziewanie zamknięta. Testowaliśmy ją na telefonach HTC Desire HD oraz Samsung Nexus S, często zmieniając zasięg z 3G na WiFi i na odwrót. Dziwi jednak wysokie zużycie pamięci RAM, średnio kilka razy większe niźli w przypadku aplikacji Skype, która przecież służy do wideorozmów. Sam rozmiar aplikacji jest natomiast niewielki, zaledwie około 7MB, co ucieszy posiadaczy słabszych komórek, ale mamy nadzieję że z myślą o nich twórcy zoptymalizują aplikację pod względem wykorzystania RAMu.

Pobierz nowe GG

Wraz z nową wersją znikła nazwa GaduGadu, od teraz jest to po prostu GG. Jest to podobny zabieg, jaki miał miejsce w przypadku Naszej Klasy i rebrandingu na nk.pl. O desktopowej wersji komunikatora poczytacie więcej w serwisie PCWorld.pl, skąd można pobrać komunikator w wersji dla systemu Windows oraz, co jest nowością, Mac OS. A aplikację na Androida pobierzecie prosto ze sklepu Android Market, a jeśli używaliście GG do tej pory, to wystarczy aktualizacja. Aplikacja nadal jest darmowa. Warto o tym wspomnieć, gdyż był czas gdy wersja aplikacji na system Symbian wymagała opłat w postaci SMSów Premium. Bardzo ciekawi jesteśmy Waszych opinii, oraz tego czy pokrywają się z naszymi wrażeniami!

GG na Androida, część 2/2

To dopiero pierwsza część naszych wrażeń z korzystania z mobilnej aplikacji GG. Do jutra będziemy ją dalej sprawdzać i testować, aby sprawdzić czy nie znajdziemy w niej rażących błędów. Sprawdzimy też dokładniej, jak sprawdza się pod względem wpływu na czas pracy telefonu na baterii. Zapoznajcie się z błędami, które udało się nam wyłapać w tej wersji w drugiej części tego tekstu