GIMP 2.6

GIMP to popularny wśród zwolenników oprogramowania open source edytor graficzny. Jego nazwa pochodzi od akronimu GNU Image Manipulation Program, czyli w wolnym tłumaczeniu "program do manipulacji obrazami oparty na licencji GNU". Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy Linuksa, Windowsa oraz Mac OS X (wersje Tiger oraz Leopard).


GIMP to popularny wśród zwolenników oprogramowania open source edytor graficzny. Jego nazwa pochodzi od akronimu GNU Image Manipulation Program, czyli w wolnym tłumaczeniu "program do manipulacji obrazami oparty na licencji GNU". Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy Linuksa, Windowsa oraz Mac OS X (wersje Tiger oraz Leopard).

GIMP 2.6

Informacje:http://www.gimp.org cena: bezpłatny

GIMP 2.6

GIMP 2.6

Program zyskał popularność dzięki swoim dużym możliwościom, jednak przez długi okres czasu uważany był za skomplikowany, głównie dzięki mało intuicyjnemu interfejsowi. W ciągu ostatnich opublikowanych stabilnych wersji przeszedł on jednak znaczące zmiany, które czynią go poważnym graczem na rynku edytorów grafiki - zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych. Można ze sporym prawdopodobieństwem przyjąć, że wraz z kolejnymi wydaniami GIMP-a jego popularność będzie rosnąć, na niekorzyść Adobe Photoshopa.

Odmieniony interfejs

Najczęściej wytykaną wadą aplikacji GIMP był słaby, sprawiający wrażenie nieprzemyślanego interfejs. Program składał się z kilku niezależnych okien zawierających funkcje niezbędne do manipulacji obrazami - rozwiązanie to mogło wprawiać w konfuzję wielu użytkowników, którzy korzystali wcześniej z aplikacji takich jak np. Adobe Photoshop, gdzie wszystko, co potrzebne do pracy z edytorem, dostępne jest w jednym okienku. Na niekorzyść starszych wersji GIMP-a wpływało też duże skomplikowanie w korzystaniu z jego możliwości - często korzystanie z narzędzi posiadających duże możliwości było równoznaczne z koniecznością przechodzenia przez niezliczone pozycje menu i opcji.

Sytuacja uległa znaczącej poprawie w wersjach GIMP-a oznaczonych symbolami 2.6 - jak pokazuje przykład nowych wydań edytora, jego autorzy wzięli sobie do serca uwagi użytkowników i znacznie udoskonalili interfejs swojej aplikacji. Obecnie, po otwarciu aplikacji wyświetlane są wszystkie okna dialogowe potrzebne do pracy z plikami graficznymi. Zmodyfikowano zasób wyświetlanych na starcie narzędzi - nie trzeba przechodzić przez kolejne pozycje menu, żeby móc zacząć pracę z aplikacją.

Większe możliwości

Kolejną ważną zmianą w wydaniu 2.6 jest zaimplementowanie silnika GEGL (ang. Generic Graphics Library), który zwiększa możliwości przetwarzania plików graficznych. Dzięki niemu GIMP pozwala korzystać z przestrzeni barwnych takich jak RGB, CMYK, YCbCR czy CIELab. Dodatkowo, wszystkie z wymienionych mogą być używane z dokładnością 8, 16 oraz 32 bitów, co pozwala znacznie zmniejszyć straty jakości manipulowanych obrazów.

W nowej wersji GIMPa zmodyfikowano także działanie narzędzia do zaznaczania wybranych obszarów pliku graficznego - możliwe jest połączenie wielokątne ze swobodnym, co nie było możliwe w poprzednich wydaniach aplikacji. Modyfikacja może wydawać się drobna, jednak znacznie upraszcza retuszowanie zdjęć czy tworzenie rozmaitych figur za pomocą obrysowywania.

Dużą zaletą nowego GIMP-a są znacznie udoskonalone pędzle, zwłaszcza gdy użytkownik korzysta z tabletu graficznego. Grubość i intensywność nakładanego efektu może być związana z szybkością oraz siłą przyciśnięcia pióra do ekranu urządzenia. Wyeliminowano też problem, który występował w przypadku stosowania pędzli na krawędziach obrazu - wcześniej po prostu wyłączały się, zaś teraz można z nich korzystać nawet wtedy, gdy użytkownik wykracza poza obszar roboczy rysunku.

Drobna, ale użyteczna poprawka pojawiła się w narzędziu do powiększania obrazu - dodano nowe okno na pasku stanu, które umożliwia przybliżenie manipulowanego pliku graficznego poprzez wpisanie konkretnej wartości.

Nowe wydanie programu GIMP to przede wszystkim małe zmiany, które zwiększają komfort pracy z aplikacją. Wśród pomniejszych modyfikacji należy wymienić zaimplementowanie funkcji przywracania wcześniej otwartych okien z narzędziami (tzw. doki), poprawienie otwierania obrazów w systemie Windows oraz możliwość blokowania zakładek w oknach, co uniemożliwia ich przypadkowe wyłączenie. Rozszerzono możliwości wielu funkcji programu, a także dodano nowe procedury możliwe do wykorzystania przez osoby zajmujące się rozwojem wtyczek do aplikacji.

GIMP to aplikacja, która odstraszała użytkowników kiepskim interfejsem oraz błędami utrudniającymi pracę z edytorem grafiki - jest to jednak opinia, która z każdym kolejnym wydaniem tego programu staje się coraz mniej aktualna, bowiem jej autorzy robią wiele, aby ich produkt był przyjaźniejszy w obsłudze i miał coraz większe możliwości manipulacji grafikami. Zmiany dokonane w wydaniu 2.6 idą niewątpliwie w dobrym kierunku.

Plusy:

  • udoskonalony interfejs
  • polska wersja językowa
  • duże możliwości edycji grafik

Minusy:

  • skomplikowany interfejs

Ocena: 6/10

Podsumowanie: GIMP 2.6 jest dobrym programem do edycji grafik, jednak mimo wprowadzonych zmian, pozostaje mocno w tyle za doskonałą aplikacją Adobe Photoshop.