GIMP - graficzny kombajn do Linuksa


Gdzie warto zajrzeć?

Ponieważ GIMP rozwija się niezwykle dynamicznie, warto odwiedzać główny serwis WWW poświęcony temu programowi - www.gimp.org, a jeśli chcesz wykorzystać program w profesjonalnej pracy, powinieneś się również zapisać na kilka list dyskusyjnych.

Chcąc używać GIMP-u na większą skalę w studiu graficznym, warto wykupić komercyjne wsparcie i usługi szkoleniowe - dotychczas dwie firmy świadczą odpłatną pomoc użytkownikom pakietu GIMP - WilberWorks (www.wilberworks.com, Stany Zjednoczone) oraz Frozenriver (www.frozenriver.com, Szwecja).

Oczywiście warto zaglądać na strony WWW rejestru wtyczek do GIMP-u - registry.gimp.org, a pod adresem www.cooltext.com - obejrzeć wyniki jego pracy w trybie wsadowym - można interaktywnie zaprojektować własny banner. Najnowsze informacje o GIMP-ie znajdują się pod adresem www.xach.com/gimp/news/index.html, a archiwum wszystkich list dyskusyjnych - pod adresem www.gimp.org/mailing_list.html.

Bardzo ciekawy jest serwis www.thegimp.com - zawiera wiele porad i rozwiązań problemów.

W Polsce GIMP można znaleźć w archiwach serwisu Linuxberg icm.linuxberg.com/x11html/gra_image_man.html), istnieje również mirror stron WWW projektu GIMP mailbox.chemo.tuniv.szczecin.pl/gimp/ www.linkexplorer.com/gimp/ - gotowe pakiety binarne GIMP-u do różnych dystrybucji (do procesorów Intel) - RedHata, Debiana i Slackware.

<HR ALIGN="CENTER" WIDTH="50%">

Przykład korzystania z dodatkowych skryptów - skrypt Neon

GIMP - graficzny kombajn do Linuksa
Poniższy przykład jest dowodem na to, jak łatwo w GIMP-ie przygotowywać efektowną grafikę do WWW, używając jedynie skryptów.

Przykład został zainspirowany opisem, który przygotował Mike Oliphant (www.ling.ed.ac.uk/~oliphant/gimp/neon/neon-sign.html).

Skrypt Neon pozwala na generowanie obrazków o krawędziach "świecących" podobnie jak neony reklamowe.

GIMP - graficzny kombajn do Linuksa
Aby go zainstalować, wystarczy do katalogu .gimp/scripts/ (znajdującego się w katalogu domowym np. /home/pawel) skopiować plik neon-sign.scm znajdujący się na CD-ROM-ie dołączonym do PCWK. Skrypt Neon może generować kilka efektów specjalnych:

1) Statyczny obrazek przypominający neon uliczny.

2) Animowany plik GIF, składający się z dwóch warstw.

3) Animowany plik GIF, składający się z wielu warstw-klatek przetworzonych tak,że dają efekt pulsującego napisu.

GIMP - graficzny kombajn do Linuksa
Najpierw należy przygotować podstawę, czyli plik, który będzie przetwarzany. Powinien to być obrazek o przezroczystym tle, a jeśli chcesz przygotować animowany GIF, to musisz wykonać konwersję barw na paletę indeksowaną (czyli 256 kolorów), wybierając w menu kontekstowym opcję Image | Indexed.

GIMP - graficzny kombajn do Linuksa
Załóżmy, że przygotowujesz animowany GIF z napisem "Hej przygodo!!!". Po otwarciu lub utworzeniu obrazu, który ma być przetwarzany (w przykładzie jest to obraz o wymiarach 500x100 pikseli, przezroczysty, napis wykonano czcionką Arial o wielkości 50 pikseli), i uruchamiasz skrypt Script-Fu | Animators | Flashing neon sign. W wyświetlonym oknie wybierasz dwa kolory krańcowe (między nimi będzie następowało przejście - pulsowanie) i klikasz przycisk OK. Po kilku chwilach zostanie utworzony obrazek składający się z dwóch warstw (co można sprawdzić, włączając okno kontroli warstw i kanałów File Dialogs | Layers & Channels). Przy zapisie oczywiście wybierz format GIF, podaj też czas opóźnienia między przełączaniem dwóch "klatek" - autor skryptu zaleca 800 ms i chyba jest to wartość najwłaściwsza.

Dodawanie nowych czcionek do GIMP-u

Często trzeba umieszczać tekst na przetwarzanych obrazach i brakuje ładnych czcionek. Oczywiście do profesjonalnej pracy nadają się jedynie czcionki skalowalne (zmiana wielkości nie pogarsza ich wyglądu), a tutaj standardem są czcionki Adobe Type1. Skąd je zdobyć? Dużo bezpłatnych krojów krąży w Internecie, można również nabyć zestawy czcionek na CD ROM-ie. W wypadku Internetu sprawdź, czy znajduje się tam plik o rozszerzeniu .pfb - tylko on będzie Ci potrzebny - skopiuj go do katalogu /usr/X11R6/lib/fonts/Type1/ i wydaj polecenie type1inst. Skrypt ten wygeneruje pliki fonts.dir fonts.scale, dzięki czemu X Server będzie "wiedział", jak z nich korzystać. Program type1inst jest instalowany przez większość dystrybucji Linuksa domyślnie. Po ponownym uruchomieniu X Window czcionki powinny być dostępne do GIMP-u (i innych programów).