GIMP - graficzny kombajn do Linuksa

GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, jest najlepszym bezpłatnym programem do obróbki grafiki rastrowej przeznaczonym do systemów uniksowych, a w szczególności do Linuksa. W ciągu kilku lat program został znacznie rozbudowany, a jego jakość to jedna z przyczyn popularności Linuksa.


GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, jest najlepszym bezpłatnym programem do obróbki grafiki rastrowej przeznaczonym do systemów uniksowych, a w szczególności do Linuksa. W ciągu kilku lat program został znacznie rozbudowany, a jego jakość to jedna z przyczyn popularności Linuksa.

Historia GIMP-u sięga 1996 roku

Historia GIMP-u sięga 1996 roku, gdy dwóch studentów - Peter Mattis i Spencer Kimball - zaczęło pracę nad własnym programem graficznym. Do dzisiaj większość kodu programu jest ich autorstwa. GIMP to program uniksowy, przeznaczony do graficznego systemu X Window. Co prawda trwają, zakończone nawet częściowymi sukcesami, próby przeniesienia go do systemów MS Windows, IBM OS/2 i Mac OS, ale dotychczas nie powstała oficjalna wersja. Natomiast do Linuksa dostępne są wersje opracowane do innych platform sprzętowych - PowerPC (Macintosh), Alpha, SPARC. GIMP jest przeznaczony dla trzech kręgów odbiorców:

  • u użytkowników programów do obróbki i retuszu bitmap - ponieważ zawiera wszystkie standardowe narzędzia i rozszerzenia, jakie można znaleźć w innych popularnych programach, jak Adobe Photoshop czy Corel PhotoPaint

  • u webmasterów - większość autorów programu zajmuje się równocześnie tworzeniem grafiki stron WWW, więc GIMP zawiera sporo wygodnych narzędzi, takich jak zautomatyzowana konwersja dowolnego formatu graficznego GIF, zarządzanie przezroczystością, wyrafinowane możliwości tworzenia animacji, a wśród efektów specjalnych - tworzenie przycisków i innych podstawowych elementów graficznych o jednolitej kolorystyce i wyglądzie

  • u projektantów i administratorów serwisów WWW - ponieważ może pracować w trybie wsadowym, co pozwala na dynamiczne tworzenie grafiki w serwisach WWW.
GIMP - graficzny kombajn do Linuksa
GIMP to typowy program Open Source, rozwijany przez dużą grupę niezależnych programistów za pośrednictwem Internetu (kod źródłowy jest, oczywiście, dostępny bez ograniczeń). Dołączany do wszystkich dystrybucji Linuksa - Red Hata, Debiana, Mandrake, Slackware - jest jednym z jego najważniejszych programów użytkowych. GIMP 1.0.4 znajduje się również w dystrybucji Mandrake 6.1, zamieszczonej na płycie dołączonej do poprzedniego numeru PCWK i właśnie tej wersji dotyczy dalszy opis. W trybie standardowym jest instalowany automatycznie wraz z systemem.

Tak jak w przypadku innych programów linuksowych (np. jądra systemu), dostępne są równolegle dwie wersje: "stabilna" (numerowana według konwencji x.0.x, środkową cyfrą jest zawsze zero), dołączana do popularnych dystrybucji, oraz wersja rozwojowa, "niestabilna" (np. 1.1.2), zawierająca zazwyczaj nowe funkcje i cechy, ale również błędy, które mogą wykluczać zwykłą pracę.

Wersja rozwojowa staje się "stabilna" po kilku czy kilkunastu tygodniach intensywnych testów.

GIMP - graficzny kombajn do Linuksa

Jeśli chcesz korzystać z GIMP-u

w codziennej pracy, powinieneś używać wersji "stabilnej" zwłaszcza że rozwojowe są dostępne jedynie w formie kodu źródłowego. Samodzielna kompilacja tak rozbudowanego pakietu wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a i wówczas nie ma gwarancji otrzymania lepszego programu. Nowe, stabilne wersje GIMP-u, które pojawią się w tym roku, będą zawierać ciekawe możliwości - przede wszystkim obsługę separacji barw według standardu CMYK oraz bezpośrednią obsługę skryptów języka Perl (tzw. Perl server), najpopularniejszego języka skryptowego w systemach uniksowych. Ułatwi to opracowywanie nowych wtyczek i rozszerzeń programu.

Wymagania i możliwości

Wymagania systemowe

Ponieważ współczesne programy do obróbki grafiki mają zazwyczaj zawrotne wymagania sprzętowe, warto zauważyć, że przeciętne (tzn. umożliwiające wykonywanie większości zadań) wymagania GIMP-u to 16 MB pamięci RAM i 30 MB wolnego miejsca na dysku. Oczywiście edycja dużych zdjęć i przygotowanie do druku (prepress), gdy przetwarzane pliki mają nierzadko 100 MB, wymagać będzie co najmniej 64 MB (i około 120 MB pamięci wirtualnej, tzw. swap) oraz 500 MB wolnego miejsca na dysku. Instalacja współczesnej wersji GIMP-u w starszej dystrybucji Linuksa (Red Hat w wersji niższej niż 5.0, Debian niższej niż 2.0) wymaga wymiany kilkunastu bibliotek, wspomagających obsługę formatów graficznych oraz dodatkowych funkcji i łatwo może się stać koszmarem nawet dla doświadczonych użytkowników.

Warto więc uaktualnić system w prostszy sposób. Trzeba oczywiście mieć działający X Window System (Xserwer), obsługujący co najmniej 256 kolorów. Niezbędna jest również GTK+ do obsługi interfejsu programu, jednak tym nie trzeba sobie zaprzątać głowy, ponieważ wszystkie współczesne dystrybucje Linuksa instalują ją standardowo.