GIMP - kto chce nowego interfejsu?

Zwolennicy oprogramowania open source wychwalają często GIMP-a pod niebiosa za jego funkcje i cenę (darmowy!). Przeciwnicy narzekają, że interfejs aplikacji jest źle zaprojektowany, co powoduje komplikacje podczas pracy. Wygląda na to, że deweloperzy usłyszeli te utyskiwania...

Jak powiedział portalowi Linux.com Peter Sikking, twórca interfejsu GIMP-a, trwają prace nad nowym wyglądem aplikacji. Już od 2006 roku prowadzona przez niego grupa deweloperów testuje rozmaite modyfikacje w warunkach laboratoryjnych.

Aktualnie programiści skupili się nad linią 2.6.x programu. Nie chcą się jednak odcinać od świata. W sierpniu bieżącego roku - po pytaniu Estebana Barahony, dewelopera GIMP-a - pojawiła się koncepcja otwarcia na pomysły napływające z zewnątrz.

Miesiąc temu, 9 września, Sikking uruchomił specjalny blog, na którym każdy może umieścić swoje wyobrażenia dotyczące zmian w interfejsie aplikacji. Już teraz napłynęła ponad setka propozycji.

Propozycja nowego interfejsu GIMP-a, w której wykorzystano wstążki znane z Microsoft Office 2007 (źródło: GIMP-Brainstorm Blog)

Propozycja nowego interfejsu GIMP-a, w której wykorzystano wstążki znane z Microsoft Office 2007 (źródło: GIMP-Brainstorm Blog)

Programiści nie obiecują, że wszystkie modyfikacje zostaną wprowadzone, niektóre z nich zresztą nie wyglądają zbyt odkrywczo. Każda propozycja jest jednak oglądana i może wywrzeć wielki wpływ na prace nad wersją 2.6.x GIMP-a.

Warto zajrzeć: GIMP-Brainstorm Blog (witryna w języku angielskim)


Zobacz również