GIMP - praktyczne projekty. Wydanie II.

GIMP - praktyczne projekty to ciekawy poradnik, który przybliży użytkownikowi szczegóły obsługi jednego z największych konkurentów programu Photoshop - aplikacji GIMP. Z lektury tej książki dowiemy się w jaki sposób wstawiać tekst do wybranej grafiki, jak rozjaśnić fotografię, jak wyostrzyć zdjęcie czy jak skutecznie retuszować obraz.

  • Tytuł: GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie II
  • Autor: Włodzimierz Gajda
  • Wydawnictwo: Helion S.A.
  • ISBN: 978-83-246-2572-7
  • Rok wydania: 2010
  • Ilość stron: 448
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 69,00 zł

Plusy:

- duża ilość czytelnych zdjęć

- bardzo praktyczne przykłady

- prosty język

Minusy:

- brak podstawowych informacji o obsłudze programu GIMP

"GIMP - praktyczne projekty" nie zawiera wstępu dotyczącego podstaw obsługi aplikacji GIMP. Może się to okazać wadą dla początkujących użytkowników, którzy nie zetknęli się wcześniej z tym programem. Poszczególne opcje oraz składniki interfejsu poznajemy już na konkretnych przykładach, które przedstawione są jednak w bardzo dokładny i przejrzysty sposób. Każda czynność opatrzona jest bowiem obszernym opisem oraz wieloma kolorowymi zdjęciami, które ułatwią orientację w menu GIMP-a oraz wybór odpowiednich narzędzi.

Poradnik "GIMP - praktyczne projekty" został podzielony na rozdziały, w których po kolei opisywane są problemy jakie stoją przed początkującymi grafikami. Na początku mamy okazję przeczytać o dodawaniu tekstu do obrazka, modyfikacji kolorów fotografii, rozjaśnianiu zdjęcia czy też jego rozmyciu oraz wyostrzaniu. W dalszej części podręcznika czytelnik zapozna się z zagadnieniami dotyczącymi wyrównywania warstw, tworzenia efektów specjalnych (poświata napisu, korzystanie z filtrów) czy też skalowania oraz kadrowania obrazów.

Zobacz również:

  • Google Doodle pomoże ci znaleźć najbliższy punkt szczepień

"GIMP - praktyczne projekty" sporo miejsca poświęca także tematowi retuszowania fotografii (mamy okazję zapoznać się z takimi narzędziami jak klonowanie, łatka, klon perspektywy, rozmywanie, wyostrzanie, rozsmarowywanie, rozjaśnianie czy wypalanie). Autor książki wspomina także o możliwości rozszerzenia funkcjonalności GIMP-a poprzez instalację przykładowych wtyczek.

"GIMP - praktyczne projekty" to dokładny poradnik, który pomoże początkującym grafikom poradzić sobie z konkretnymi problemami. Publikacja ta zawiera bowiem szczegółowo opisane instrukcje postępowania w ściśle określonych sytuacjach (np. zbyt ciemne zdjęcie, nieostra fotografia), które ( m.in. dzięki kolorowym i przejrzystym ilustracją) stają się jasne już po jednokrotnym przeczytaniu. Niestety, lektura tej książki nie nauczy użytkownika kompleksowej obsługi programu GIMP. Innymi słowy, w dalszym ciągu trudności sprawiać będą problemy, których przykłady nie zostały wymienione w podręczniku. Trzeba jednak przyznać, że GIMP - praktyczne projekty to publikacja, która z pewnością znajdzie swe zasłużone miejsce na domowej półce wielu fotografów amatorów.