GNOME 2.22 - zmian nie jest wiele, ale i tak robią wrażenie

12 marca odbyła się premiera nowej edycji jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych świata. Mowa oczywiście o GNOME w wersji 2.22, która już wkrótce znajdzie się w kilku najbardziej znanych dystrybucjach GNU/Linux.

GNOME 2.22 - zmian nie jest wiele, ale i tak robią wrażenie

Foresight Linux 2.0

Nowa wersja 2.22 co prawda nie jest takim "przełomem", jak Plasma w KDE, która diametralnie zmieniła wymiar całego oprogramowania, lecz zmiany w niej zawarte przyczynią się do zwiększenia komfortu pracy. GNOME uzyskał nie tylko wiele usprawnień w większości swoich aplikacji, ale również otrzymał kilka nowych narzędzi. Na pierwsze miejsce w tej kwestii wychodzi program Cheese, czyli długo oczekiwany menedżer kamerek internetowych, pozwalający na łatwe nagrywanie filmów i robienie zdjęć. Co więcej, do dyspozycji jest kilka ciekawych efektów i filtrów. Nowością jest też narzędzie do administracji zdalnych pulpitów o nazwie Remote Desktop Viewer. Ponadto pojawiło się wsparcie dla odtwarzania DVD i przechwytywania obrazu z odbiorników DVB w domyślnym odtwarzaczu wideo (częściowo dzięki wtyczkom do oprogramowania typu MythTV). Nawet aplet z datą i godziną został ulepszony i teraz został zastąpiony kompleksową aplikacją, która podaje dokładną godzinę i pogodę w każdym miejscu na Ziemi. Oprócz tego, pojawiło się wsparcie dla Google Calendar w programie Evolution i usprawniono zarządzanie opcjami klawiatury i myszki. Znaczne zmiany zaszły nawet w programie Orca, która została doskonale dostosowana do przeglądarki Firefox 3.

Menedżer okien również uzyskał wiele nowych funkcji. Są to w większości efekty graficzne, takie jak cienie, nowy system przełączania okien, czy przezroczystość. Są one oczywiście niezależne od takiego oprogramowania, jak Compiz Fusion. Kolejna kwestią jest nowy wirtualny system plików GVFS, który nareszcie podaje informacje o transferze w czasie kopiowania danych i oblicza czas pozostały do ukończenia zadania. Administratorów komputera na pewno zainteresuje fakt, iż GNOME 2.22 zawiera już narzędzia PolicyKit, znacznie ułatwiające nadawanie praw użytkownikom i procesom.

Oprócz wymienionych tu nowości w środowisku można dostrzec dziesiątki innych, mniej znaczących zmian. Edycja 2.22 jest już gotowa do użycia i wkrótce znajdzie się w najbardziej oczekiwanych dystrybucjach tego półrocza. Wszystko wskazuje na to, iż pierwszą z nich będzie Ubuntu Hardy Heron. Jeżeli jednak ktoś nie może się doczekać i już pragnie sprawdzić nowe oprogramowanie, niekoniecznie instalując je na swoim komputerze, może on skorzystać z systemu Foresight Linux w wersji 2.0, który ukazał się zaraz po premierze GNOME 2.22.

Foresight Linux to dystrybucja prezentacyjna (chociaż doskonale sprawdza się również jako standardowy system operacyjny), która ukazuje wszystkie nowości w środowisku graficznym GNOME. Wersja 2.0 to nie tylko kolejna edycja środowiska graficznego, ale i nowy instalator systemu, program inicjujący, menedżer pakietów PackageKit oraz zaktualizowane sterowniki kart graficznych ATI i NVIDIA.

Więcej informacji można odnaleźć na stronach projektów GNOME i Foresight Linux.