GNOME 2.30 = GNOME 3.0 = 2010 r.

W trakcie konferencji GUADEC w Stambule (Turcja) pojawiły się pierwsze informacje na temat kolejnej wersji GNOME. Internauci natychmiast zaczęli prosić deweloperów, by popularne środowisko graficzne nie zostało przypadkiem tak zepsute, jak to miało miejsce w wypadku KDE4.

KDE4 przez wiele miesięcy rozbudzało wielkie nadzieje i... przyniosło olbrzymie rozczarowanie. Użytkownicy byli zniesmaczeni kiepską stabilnością środowiska, mizernej jakości efektami graficznymi i niewielką liczbą natywnych aplikacji. Zanosi się na to, że również wydanie 4.1 - pierwsze, które miało być edycją "dla ludu" - nie będzie rzucać na kolana.

Z tego właśnie powodu internauci obawiają się, że w wypadku GNOME 3.0 sytuacja może wyglądać podobnie - i zaklinają deweloperów, by nie doprowadzili do tego stanu. Samo GNOME 3.0 ma być w rzeczywistości przemianowaną wersją 2.30. Środowisko będzie wykorzystywało nową wersję bibliotek GTK+ 3.0 i... to właściwie wszystko, co o nim wiadomo.

Jak piszą redaktorzy portalu Phoronix, biorąc pod uwagę półroczne cykle wydawnicze GNOME, można się spodziewać, że wersja 3.0 pojawi się na początku 2010 roku - czyli tuż przed premierą Ubuntu 10.4 LTS.

Dodatkowe informacje: "GNOME 3.0 Is Coming, And Coming Soon!" (w języku angielskim)