GP-AL 350A - "słaby" zasilacz GlacialTech

Firma GlacialTech zaprezentowała nowy zasilacz komputerowy. Nosi on oznaczenie GP-AL 350A i wyróżnia się - w przeciwieństwie do ostatnio wprowadzanych na rynek modeli - niewielką mocą.

Ostatnio prezentowane przez nas zasilacze komputerowe cechowały się dużą mocą przekraczającą nawet 1000 W. Warto jednakże zadać sobie pytanie, czy tego typu sprzęt jest nam potrzebny?

Większość komputerów nie jest na tyle wydajna (czytaj: "prądożerna"), aby wymagała do pracy tak potężnego PSU. Do poprawnego działania wystarczy im dużo słabszy zasilacz, taki jak chociażby zaprezentowany właśnie przez firmę GlacialTech model o oznaczeniu GP-AL 350A.

Urządzenie oferuje do dyspozycji użytkownika "zaledwie" 350 watów mocy i może się pochwalić uzyskaniem certyfikatu 80 PLUS, który przyznawany jest sprzętowi spełniającemu rygorystyczne normy dotyczące sprawności energetycznej. Nowość dysponuje dbającym o odpowiednie chłodzenie rozgrzanych elementów 120-milimetrowym wentylatorem (w oczy rzucają się jego białe łopatki) oraz aktywnym układem PFC (Power Factor Correction - korekcja współczynnika mocy). Cechuje go też średni czas "międzyuszkodzeniowy" MTBF (Mean Time Between Failures) na poziomie 100 000 godzin oraz dwie linie 12V.

Warto też wspomnieć, iż wentylator automatycznie wyłącza się przy obciążeniu nie przekraczającym 15 procent. Producent pokusił się również o zastosowanie funkcji, która dba o to, aby jego łopatki obracały się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu komputera - ma to przedłużyć żywotność zasilacza.

GlacialTech GP-AL 350A został wyceniony na 59 USD. Jego zdjęcie można znaleźć pod tym adresem.