GPH oskarża producentów smartfonów o naruszenie patentów

Firma Graphics Properties Holdings (GPH) twierdzi, że kilku producentów smartfonów naruszyło jej patenty dotyczące grafiki w urządzeniach mobilnych. Wśród oskarżonych są Apple, Samsung, RIM, HTC, Sony i LG.

Patent Fight

GPH zostało założone, by przejąć i dalej licencjonować patenty firmy Silicon Graphics, która zbankrutowała w 2009 roku. GPH jest własnością prywatnych funduszy inwestycyjnych i inwestorów instytucjonalnych. Patenty, które są w jego posiadaniu dotyczą grafiki, jednostek obliczeniowych i elementów wyświetlaczy.

Większość własności intelektualnej Silicon Graphics sprzedano firmie Rackable Systems (obecnie Silicon Graphics International) w maju 2011 roku. Firma GPH jest jednak w posiadaniu patentu, który podobno naruszyły firmy Apple, Samsung, RIM, HTC, Sony i LG pozwane w sześciu osobnych sprawach. Wszystkie dotyczą tego samego patentu (8,144,158).

Wspomniany patent związany jest z obliczeniami zmiennoprzecinkowymi wykorzystywanymi do renderowania grafiki. GPH mówi, że wykorzystano go bezprawnie w smartfonach iPhone, BlackBerry Torch, HTC EVO 4G, LG Thrill, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II oraz Sony Ericsson Xperia Play.