GPL nr 3 - za dwa lata?

Być może już w 2007 r. udostępniona zostanie nowa wersja licencji GPL (Powszechna Licencja Publiczna GNU) - GPL 3. Jak mówi Eben Moglen, członek rady Fundacji Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation), konieczne stało się dostosowanie GPL do nowych realiów - dlatego tez rozpoczęto pracę nad trzecią wersją GPL.

Powszechna Licencja Publiczna GNU jest obecnie najpopularniejszą licencją dla wolnego oprogramowania - została ona stworzona w 1989 r. przez Richarda Stallmana, zaś dwa lata później (w 1991 r.) pojawiła się jej druga wersja. Od tej pory GPL nie była znacząco uaktualniania.

"Wersja 2 jest wykorzystywana od blisko 15 lat bez żadnych poważniejszych modyfikacji" - mówi Eben Moglen, członek rady Fundacji Wolnego Oprogramowania, profesor prawa i historii prawa na Columbia University. "GPL 2 była od dawna z powodzeniem wykorzystywana i sprawdziła się zarówno w świecie, w którym wolne oprogramowanie miało minimalny udział w rynku, jak i obecnie, gdy korzystają z niego rzesze użytkowników" - tłumaczy Moglen.

Przedstawiciel Fundacji Wolnego Oprogramowania uważa jednak, że GPL potrzebuje modyfikacji - "Musimy 'zglobalizować' GPL - co prawda licencja doskonale działa poza USA, np. w Europie, ale powinniśmy uczynić ją nieco bardziej kosmopolityczną, tak, aby była dostępna dla firm i prawników na całym świecie" - uważa Eben Moglen.

W tej chwili najważniejsze osoby w Fundacji Wolnego Oprogramowania - m.in. Moglen oraz Stallman - pracują nad "szkicem" GPL 3. Wyniki ich dotychczasowych prac mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu na konferencji LinuxWorld w San Francisco.

Moglen zwraca również uwagę na fakt, iż nowa wersja GPL powinna uwzględnić zmiany, które pojawiły się w wyniku rozwoju technologii informatycznych - np. w usługach webowych. Jak tłumaczy przedstawiciel Fundacji Wolnego Oprogramowania, GPL pozwala użytkownikom kopiować, modyfikować i dystrybuować programy - ale brakuje w niej np. jasnego rozróżnienia, kiedy pewne oprogramowania jest kopią innego, a kiedy jedynie usługą, powstałą na jego podstawie.

Do Fundacji Wolnego Oprogramowania dotarły już pierwsze sugestie użytkowników, dotyczące ostatecznego kształtu GPL 3 - Moglen mówi, że spodziewa się nawet 150 tys. takich opinii.