GPRS PL

Chciałbyś, by twoja komórka była bez przerwy online? To marzenie się spełnia - nadchodzi bowiem GPRS. Wprawdzie dopiero stawia pierwsze kroki, lecz są one zdecydowane i pewne.


Chciałbyś, by twoja komórka była bez przerwy online? To marzenie się spełnia - nadchodzi bowiem GPRS. Wprawdzie dopiero stawia pierwsze kroki, lecz są one zdecydowane i pewne.

Wszyscy polscy operatorzy telefonii komórkowej są albo w trakcie testowania platformy GPRS, albo już ją wprowadzili do komercyjnego użytku. Główną przeszkodą w jej upowszechnieniu są braki sprzętowe, czyli niedostatek odpowiednich aparatów telefonicznych.

Abonamenty i testy

GPRS w Erze GSM na razie pozostaje w fazie testów. Grupa kilku tysięcy losowo wybranych biznesmenów testuje przy użyciu sprzętu Ericssona system szybkiej transmisji danych. Prędkość ta wynosi 40-50 Kb/s, docelowo firma planuje osiągnąć zawrotne, jak na komórki, 115 Kb/s. Zwykli abonenci Ery powinni móc z tej usługi skorzystać pod koniec roku. Ile będzie ona kosztowała, tego dokładnie nie ustalono, wiadomo że rozliczenie będzie prowadzone w zależności od przesłanego megabajta. Usługa GPRS w Erze początkowo zostanie uruchomiona w głównych miastach, później obejmie zasięgiem obszar działania sieci GSM. Wciąż także nie wiadomo, czy Era zaproponuje użytkownikom GPRS dodatkowe usługi i czego będą one dotyczyły.

W chwili oddawania tego artykułu do druku Plus GSM oficjalnie wprowadził usługę GPRS do swojej oferty, na początku w Warszawie, a od października będzie ją oferował we wszystkich większych miastach. Szybsza transmisja danych jest już możliwa, na razie brakuje jednak odpowiednich aparatów telefonicznych. Jak zapowiada operator, te będą oferowane w trzech kategoriach: A, B i C, informujących o możliwościach wykorzystania GPRS i dotychczasowych usług GSM. Do klasy A będą zaliczane aparaty, które pozwolą na korzystanie w tym samym czasie z transmisji GPRS i GSM, jak w przypadku jednoczesnego połączenia z Internetem i prowadzenia rozmowy telefonicznej. Urządzenia klasy B, podobnie jak urządzenia klasy A, obsłużą GPRS i GSM, ale bez możliwości jednoczesnego nawiązania połączeń obu typów. Połączenie transmisji danych realizowane w GPRS zostanie zawieszone na czas trwania rozmowy telefonicznej, która - do czasu wprowadzenia systemów trzeciej generacji - będzie zestawiana jedynie w technice GSM. Trzecia klasa telefonów (C) obejmie urządzenia przeznaczone głównie do obsługi transmisji danych opartych na GPRS. Będą one mogły obsługiwać GSM, jednak po wybraniu ustawienia trybu pracy w systemie GSM nie będzie możliwe korzystanie z GPRS.

Koszt szybkiej transmisji danych jest na razie nie znany, opłaty będą naliczane - podobnie jak w Erze - od ilości przesłanych danych. Plus ma system billingowy, pozwalający na pobranie opłaty za niewielki pakiet - np. 25 KB danych faktycznie odebranych lub wysłanych, co z punktu widzenia użytkownika wydaje się pozytywne i uczciwe. Początkowo GPRS będzie dostępny tylko w większych miastach. Tam Plus spodziewa się największego zainteresowania. Usługi GPRS oferowane przez Plusa to dostęp do Internetu z telefonu komórkowego WAP z możliwością personalizacji, tzn. selekcji serwisów, którymi użytkownik jest zainteresowany, poczty elektronicznej pakietu usług typu Personal Information Management, pozwalających na zarządzanie czasem i danymi osobowymi (listy adresowe, kalendarz, listy zadań i usługi oparte na WAP - m-banking, m-commerce).

PTK Centertel - operator sieci Idea - w sierpniu uruchomił usługę GPRS dla wszystkich swoich abonentów. Opłaty za korzystanie z tej platformy mają być naliczane na zasadzie abonamentu za transmisję 50 MB danych miesięcznie. Wartość abonamentu ustalono na 99 zł. Przekroczenie limitu 50 MB wiąże się z zapłatą kolejnych 99 zł. Aktywacja usługi, o czym należy wspomnieć, jest bezpłatna. Do grudnia Idea planuje objąć zasięgiem GPRS całą Polskę. Do końca roku użytkownicy GPRS mają mieć dostęp do Internetu, WAP, poczty elektronicznej, baz korporacyjnych, indywidualnych łączy transmisji danych, usług monitoringowych i jednocześnie możliwość powiązania systemu alarmowego mieszkania lub samochodu i automatycznego powiadamiania, usług lokalizacyjnych (GPS) i handlu elektronicznego. GPRS dostępny jest na razie dla abonentów pakietów: Optima i Meritum. W przyszłości z szybkiej transmisji skorzystają także posiadacze telefonów na karty pre-paid POP.

Z poczynań operatorów sieci telefonii komórkowej można na pewno wywnioskować, iż doceniają oni możliwości usług świadczonych na nowej platformie GPRS. Żaden z nich nie potraktował tego rozwiązania jako niewartego zainteresowania. Użytkownicy komórek także nie pozostaną bierni - perspektywa szybkiego, "stałego łącza" w aparacie bez obawy o koszt połączenia jest naprawdę kusząca.

Terminale GPRS

Motorola P7389i

GPRS PL
Jeden z pierwszych terminali GPRS zbytnio nie różni się wyglądem od aparatów Motoroli z WAP. Podstawową różnicą jest możliwość szybkiej transmisji danych. Jak zapewnia producent, maksymalnie wartość ta wyniesie 115 Kb/s, czyli tyle co w przypadku dobrego łącza ISDN. Aparat współpracuje z wszystkimi trzema systemami GSM (900, 1800, 1900 MHz). Jest wyposażony w przeglądarkę WAP. Dodatkowe funkcje aparatu to między innymi cyfrowy dyktafon, asystent, alarm wibracyjny i opcja rozpoznawania słów w SMS-ach. Aparat waży 108 gramów. Ma baterie zapewniające - wg producenta - 150 godz. czuwania lub 210 min rozmowy. Cena nie jest jeszcze znana, na Zachodzie ma kosztować w przeliczeniu ok. 2400 zł.

Trium Mondo

GPRS PL
Telefon bardzo podobny do Trium Geo @, wzbogacony w obsługę GPRS. Ciekawszym modelem wydaje się aparat o nazwie Mondo. Trudno właściwie stwierdzić, czy jest to telefon, czy raczej miniaturowy komputer - urządzenie ma bowiem spory, kolorowy, czuły na dotyk wyświetlacz LCD i pracuje pod Windows CE. Futurystyczny Mondo współpracuje z GPRS i GSM. Pozwala przesyłać dane, faksy, odtwarzać pliki MP3, ma też rozbudowane opcje organizera i terminarza. Jego waga wynosi 200 gramów i - jak podaje producent - może działać do 200 godz. (stan czuwania). Szkoda tylko, że aparat jest niedostępny dla polskich użytkowników.

Alcatel One Touch 700

GPRS PL
Nowy aparat z serii One Touch nie odbiega stylistyką od poprzednich modeli Alcatela. Telefon jest wyposażony w GPRS, przeglądarkę WAP i duży, czytelny, 8-liniowy wyświetlacz. Inne dodatkowe funkcje to np. wybieranie numeru głosem, cyfrowy organizer, synchronizowany np. z komputerowymi aplikacjami, i dyktafon. Aparat pamięta 1000 numerów telefonów. Waży niecałe 90 gramów i zapewnia - wg producenta - 320 godz. czuwania lub 5 godz. rozmowy. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana.

Sagem MC 850 GPRS

GPRS PL
Najnowszy aparat Sagem jest terminalem GPRS, służącym do przesyłania danych z prędkością do 115 Kb/s. Urządzenie może współpracować z komputerami PC i palmtopami. Ma także wbudowany modem. Wśród dodatkowych funkcji należy wymienić: alarm wibracyjny, przelicznik walut i kalkulator. Producent zapewnia, iż baterie zapewnią 140 godz. czuwania lub 5 godz. rozmowy. Sagem MC 850 GPRS waży niecałe 140 gramów. Jego cena jest na razie nie znana.