GPS, który ominie korki: Traffic Message Channel już w Polsce

Dzięki firmie Destina oraz współpracującym z nią Garmin i Navigon, kierowcy na naszych drogach od 1 maja 2010 roku uzyskają dostęp do informacji przekazywanych przez system TMC (Traffic Message Channel).


GPS" data-status="http://pcworld.pl/testy/przeglad/198-nawigacja_gps-.html">PC World Testy: GPS

nawigacji GPS

Użytkownicy w naszym kraju nie mogli dotąd korzystać z udogodnień jakie wnosi TMC (Traffic Message Channel). System ten usprawnia działanie nawigacji poprzez dostarczenie w czasie rzeczywistym informacji o ruchu drogowym. Dane dostarczane są przez kanał FM przy użyciu technologii RDS FM-System. Obecnie dzięki firmie Destina i współpracujących z nią Garmin i Navigon także kierowcy na naszych drogach będą mieli dostęp do tej technologii.

Problem z TMC polega na tym, że nadawane na kanale FM wiadomości muszą być zawsze aktualne. Wymaga to stworzenia systemu zbierania, przetwarzania i wysyłania informacji na bieżąco, najlepiej od uczestników ruchu. System może zbierać informacje o sytuacji na drodze: robotach drogowych, wypadkach, innego rodzaju niedogodnościach, natężaniu ruchu, korkach i przepustowości tras.

Informacje te są następnie dostarczane do nawigacji poprzez odbiornik TMC. Ideałem jest system, w którym oprogramowanie nawigacyjne bezpośrednio korzysta z informacji dostarczanych przez TMC i automatycznie dostosowuje do nich zaplanowaną trasę przejazdu. Dzięki temu możliwe jest omijanie korków czy dróg z dużą liczbą remontów.

Skąd TMC bierze dane?

Dane używane w TMC pochodzą z kilku źródeł: publicznych, prywatnych, partnerów firmy i firmy Destiny. Trafiają następnie do centrum gdzie są najpierw weryfikowane, a następnie odpowiednio przetwarzane. Dopiero po tych zabiegach można je przesyłać odbiorcom, wśród których oprócz użytkowników system TMC, znajdują się użytkownicy telefonów komórkowych czy zwykłe radiowe kanały RDS.

Choć wiele nawigacji GPS posiada wbudowane odbiorniki TMC, nie wszystkie będą mogły wykorzystać w naszym kraju tą technologię. Obecnie będą to wyłącznie wymienione wcześniej Garmin i Navigon. Dostęp do informacji TMC uzyskujemy przez wykupienie dodatkowej usługi a następnie uzyskanie odpowiedniej aktualizacji map z odpowiednią siatką TMC.

TMC w Polsce

Od 1 maja 2010 roku będzie można uzyskać informacje dotyczące głównych dróg naszego kraju. Siatka TMC będzie rozwijana i dostarczana wraz z kolejnymi aktualizacjami map. Nie sposób nie dostrzec tutaj pewnej pułapki: użytkownik chcący korzystać z systemu będzie zmuszony do wykupienia aktualizacji map, jest to więc swojego rodzaju sprzedaż wiązana. Dziś nie sposób jeszcze określić czy i jeśli tak to na ile wpłynie to na cenę samych aktualizacji.

Póki co dane dostarczane przez TMC w Polsce będą obejmowały tylko podstawowe informacje takie jak: roboty drogowe, nietypowe utrudnienia czy wypadki. Dopiero na jesieni uzyskamy dostęp do bardzo ważnej usługi monitoringu ruchu drogowego, od której tak naprawdę rzeczywiście zależy skuteczność działania systemu. Kolejnym krokiem będzie dostarczanie informacji o warunkach pogodowych, mających szczególnie zimą także bardzo duży wpływ na płynność ruchu.

TMC i co dalej?

Przedstawiciele firmy Destina mają nadzieję, że z czasem wzrośnie liczba współpracujących z nimi na naszym rynku producentów nawigacji GPS. Dzięki temu poszerzy się nie tylko grono odbiorców, ale także osób przekazujących informacje do centrum.

Obecnie trudno jest określić skuteczność działania systemu w naszym kraju. Wydaje się, że niektóre pomysły, jak np. uzyskiwanie informacji z firm taksówkarskich, w miastach takich jak Warszawa ze względu na niezwykle specyficzne w ostatnim czasie organizowanie w nich ruchu drogowego, mogą wprowadzać sporo zamieszania. Miejmy nadzieję, że informacje będą odpowiednio filtrowane.

Wraz z dostępem do technologii TMC kierowcy z naszym kraju mogą dostać do ręki potężne narzędzie ułatwiające zaplanowanie możliwie krótkiej podróży i dostosowanie jej trasy do bieżących warunków na drodze. Miejmy nadzieję, że będzie on działał rzeczywiście sprawnie i skutecznie. Pamiętać też trzeba, że informacje będą przekazywane przez kanały jednej z prywatnych stacji, której zasięg może nie pokrywać terenu całego kraju.