GPS pokaże pozycję i... naładuje komórkę dzięki alkoholowi

Mobion to należąca do firmy MTI Micro marka ogniw paliwowych napędzanych metanolem. Aby zaprezentować ją szerszej publiczności, korporacja planuje wprowadzić na rynek niewielki odbiornik GPS ładowany alkoholem - potrafi on ustalić pozycję właściciela, ale również naładować podłączone doń urządzenie USB, np. telefon komórkowy.

W ogniwach paliwowych Mobion wykorzystuje się elektronikę MTI Micro oraz specjalne układy chłodzenia, dzięki którym sprzęt może pracować w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza, przy dowolnej wilgotności powietrza. Jak deklaruje producent, akumulator Mobion jest w stanie wygenerować 1,4 Wh z każdego mililitra paliwa.

Ogniwo nie jest nowe, ale właśnie udało się je zintegrować z prototypowym odbiornikiem GPS. Przedstawiciele MTI Micro utrzymują, że na bateriach AA tego rodzaju sprzęt może pracować kilka dni - podczas gdy akumulatory Mobion pozwalają mu funkcjonować tygodniami (60 godzin pracy ciągłej).

Odbiornik GPS marki Mobion (źródło: MTI Micro)

Odbiornik GPS marki Mobion (źródło: MTI Micro)

Odbiornik GPS marki Mobion można "doładować" przez dolanie metanolu. Potrafi on również zasilać (ładować) inny sprzęt z użyciem gniazda USB.

Niestety, daty rynkowej premiery urządzenia ani jego ceny na razie nie ujawniono.

Na ten temat: "Samsung: nasze telefony będą pracować na wodę"


Zobacz również