GPS - ranking najlepszych nawigacji samochodowych

Wielki test GPS-ów w cenie od 500 do 1000 zł. Drobiazgowo porównaliśmy 30 modeli urządzeń i wybraliśmy spośród nich najlepsze nawigacje, które pewnie poprowadzą cię do celu. Zapraszamy do lektury wszystkich planujących zakup GPS-a lub rozważających wymianę odbiornika.


Wyruszasz w trasę bez nawigacji GPS? Sporo ryzykujesz - przed tobą korki i roboty drogowe. Tymczasem nowoczesne systemy nawigacyjne potrafią doprowadzić do celu, omijając te utrudnienia. To czyni z nich niezbędne wyposażenie każdego samochodu, i to nie tylko na dłuższe wyjazdy.

Mapa do GPS-a

Najlepsze mapy do GPS potrafią nie tylko wyznaczyć optymalną trasę, ale także wskazać lokalizację licznych punktów POI (point of interest): bankomatów, posterunków policji, aptek, szpitali, hoteli, punktów widokowych, zabytków i wielu innych. Wybierając nawigację GPS, często kierujemy się jego ceną, a w rezultacie kupujemy mapę Polski, odkładając zakup pełniejszej wersji na później. To pozorna oszczędność, bo oddzielna rozszerzona wersja mapy jest dużo droższa niż kupiona z nawigacją.

Trzeba uważać na każdym kroku. Kupując np. nawigację z mapą Europy, kierujemy się głównie liczbą państw, jakie obejmuje. Tymczasem nie zawsze mapy oferują identyczną szczegółowość dla każdego państwa. Niekiedy dane są niepełne, dlatego przed zakupem koniecznie należy sprawdzić realne pokrycie danego obszaru. Informacje takie można uzyskać na stronie producenta urządzenia lub wydawcy mapy. Szczególną uwagę warto zwrócić na kraje Europy Wschodniej. Przykładowo w Automapie Europe pokrycie dróg na Ukrainie wynosi tylko 37%, a w Rosji - 72%.

Wyznaczanie trasy za pomocą GPS-u

Planując dłuższą wycieczkę samochodową, z pewnością chcesz optymalnie wyznaczyć trasę. Tak działa nawigacja - kierowcy pozostaje określenie sposobu wyznaczania trasy. Najczęściej do wyboru są dwie opcje: trasa szybka lub krótka. Gdy wybierzesz krótką, nawigacja wyznaczy ją właśnie według kryterium długości, wyszukując najkrótszą drogę. Decydując się na szybką, pozwolisz nawigacji na wybranie tych dróg do celu, które pozwolą na rozwinięcie najwyższej prędkości przejazdu.

GPS jak zestaw głośnomówiący

Wyposażenie nawigacji w łącze Bluetooth wraz z głośnikiem i mikrofonem czyni z niej sprawnie działający zestaw głośnomówiący. Najlepsze urządzenia mogą pobierać z telefonu książkę kontaktów, zapisywać listę wybieranych numerów, wysyłać SMS-y i MMS-y oraz dają dostęp do Internetu.

GPS-y omijające korki

Pozostaje jeszcze kwestia ominięcia korków. Obecnie wszyscy liczący się wydawcy map udostępniają rozwiązania, które mają na bieżąco reagować na zdarzenia drogowe i proponować alternatywne objazdy. W AutoMapie jest to Traffic, TomTom swój system nazywa IQ Routes, Garmin ma nuRoute, w urządzeniach Navigona znajdziemy MyRoutes, a u Mio - SmartRoutes. Dostęp do odpowiednich danych można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest prognozowanie optymalnej trasy na podstawie zbieranych przed długi czas informacji od innych użytkowników ruchu - w popularnej Automapie jest to technologia SmartRoutes. Drugi to zbieranie na bieżąco aktualnych danych, pobieranych za pomocą podłączonego do nawigacji telefonu lub gdy nawigacja wyposażona jest w aktywną kartę SIM. Niestety, wymaga to odpowiedniego urządzenia, wykupienia usługi lub ponoszenia kosztów transferu danych.

Wiele z testowanych przez nas modeli może też odbierać informacje z kanału Traffic Message Channel (TMC), przesyłane drogą radiową. Identyczne informacje o zdarzeniach nadaje radio RMF FM. System ten w Polsce działa od 2010 roku, a usługodawcą jest Destia Traffic.

Nie ufaj nawigacji - największe wpadki z GPS

Sprawdź, zanim kupisz GPS-a

Na dobry GPS składają się trzy elementy: mapa, ekran i uchwyt. O pierwszym pisaliśmy wcześniej, teraz skupimy się na ekranie i uchwycie.

Ekran

We wszystkich nowoczesnych nawigacjach GPS stosuje się oporowe ekrany dotykowe. Najważniejsze parametry ekranu, na które należy zwrócić uwagę, to podawana w calach przekątna i rozdzielczość, którą określa się liczbą pikseli. Nawigacje z ekranami o przekątnej krótszej niż 4 cale są dosyć niewygodne, bo na małej powierzchni wyświetlacza informacje są słabo czytelne. Z kolei duże ekrany, o przekątnej 7-calowej lub dłuższej, zasłaniają dużą część szyby. Dlatego polecamy nawigacje o przekątnej 5-6-calowej. Inaczej jest z rozdzielczością ekranu, która powinna być jak najwyższa, bo wtedy wyświetlenie dane są szczegółowe. Dobrym wyborem będzie ekran 5-calowy o rozdzielczości 480x272 pikseli, a optymalnym - nawigacja z ekranem o 6-calowej przekątnej i rozdzielczości 800x480 pikseli. Niestety, takich urządzeń jest niewiele.

Uchwyt do montażu

Tu musisz polegać na zdrowym rozsądku, bo w specyfikacji GPS-a nie znajdziesz żadnych informacji na ten temat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sprawdzić uchwyt w sklepie. Istotne jest, by wszystkie elementy konstrukcji były duże, co pozwala łatwo zamontować odbiornik na szybie. Musisz mieć możliwość regulacji położenia nawigacji, ale sprawdź, czy po zablokowaniu ustalonej pozycji urządzenie nie opada. Przydatnym rozwiązaniem jest też zamontowane w uchwycie gniazdo do podłączania nawigacji do samochodowego gniazda zasilania.

Szukasz nawigacji GPS? Sprawdź ofertę GPS w kupuj.pl

Najlepsze GPS-y

Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że nawigacje to na ogół produkty dobre. Modele najdroższe nie zawsze okazują się najlepsze, ale najczęściej są najbardziej rozbudowane. Procedurę testową ułożyliśmy jednak tak, aby wygrywały urządzenia, które efektywnie poprowadzą do celu a nie te, które wyposażono w masę zbędnych dodatków. Większość z nich i tak masz już swoim telefonie komórkowym (możliwość odtwarzania zdjęć, filmów itd.).

GPS - ranking najlepszych nawigacji samochodowych


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: