GPS-y do małych i dużych samochodów

Testujemy najnowsze GPS-y do różnych samochodów i wybieramy najlepsze modele.


Coraz więcej osób korzysta z nawigacji wbudowanej w telefon, ale klasyczne GPS-y ciągle mają swoich zwolenników, do których i my się zaliczamy. Dlaczego? Po pierwsze, klasyczne nawigacje mają większą funkcjonalność i możliwości niż mapa zainstalowana w telefonie. Coraz częściej nawet niezbyt drogie modele, kosztujące do 600 zł, oferują zaawansowane funkcje pozwalające ominąć korki (odbiornik TMC) czy bezterminową aktualizację map, jak np. Mio SPIRIT 495 LM. Takie dodatki jak asystent pasa ruchu czy parkowania powoli stają się standardem. Pojawiają się też nowe opcje, np. zapisania miejsca, w którym zostawia się samochód, aby móc do niego łatwo trafić, czy bardziej rozbudowane informacje turystyczne.

Nowe GPS-y

TomTom Start 60 Europe z 6-calowym ekranem okazuje się idealny do większych samochodów osobowych. To nawigacja dla wymagających użytkowników. Osoby mające mniejsze samochody i szukające ekonomicznych rozwiązań powinny natomiast zwrócić uwagę na model Blow GPS43A z ekranem o 4,3-calowej przekątnej, który bez mapy kosztuje 200 zł, a z AutoMapą Europy niecałe 500 zł. Droższą alternatywą jest GPS MIO SPIRIT 495 LM, który ma rozbudowane funkcje nawigacyjne i dożywotnią aktualizację map.

Wrażenia z testów

Producenci wreszcie zrozumieli, że aby móc konkurować ze smartfonami, muszą skupić się na tym, co najważniejsze. Dodatkowe opcje, np. odtwarzanie plików multimedialnych czy gry, nikogo już nie przyciągają, bo ma je przeciętny smartfon. Potencjalnych klientów interesuje więc to, co istotne, czyli np. bezpłatna aktualizacja map albo funkcja omijania korków. To z pewnością krok w dobrym kierunku. Kolejną tendencją jest połączenie nawigacji samochodowej z GPS-em i wykorzystanie systemu Google Android. Taka hybryda wyposażona w ekran o 6- czy 7-calowej przekątnej na pozór ma sens, jednak w praktyce okazuje się za duża na to, aby ją stosować w małych samochodach osobowych jako GPS i ma mniejsze możliwości niż przeciętny tablet.

Specyfikacja nowych GPS-ów

Specyfikacja nowych GPS-ów