GPS-y przestaną działać w 2011?

W 2011 będziemy mieli do czynienia z maksimum aktywności słonecznej. Może to zaowocować nie tylko widocznością zórz polarnych poza kołami podbiegunowymi, ale również przestojami w działaniu sieci GPS.

Naukowcy ostrzegają, że wysoka aktywność Słońca w latach 2011-2012 może unieruchomić środki komunikacji korzystające z nawigacji satelitarnej. Naładowane cząstki uderzające w atmosferę Ziemi powodują bowiem wyzwolenie silnego szumu radiowego w paśmie 1,2 i 1,6 GHz - czyli tym, którego używają GPS-y.

Już w 2005 roku student Cornell University, Alessandro Cerruti, zauważył zagadkowe zachowanie odbiornika GPS funkcjonującego w Obserwatorium Arecibo. Dopiero po kilku miesiącach udało mu się powiązać awarię z wybuchami na Słońcu - jego zdaniem nikt nie zwrócił uwagi na podatność nawigacji satelitarnej na humory naszej gwiazdy centralnej ze względu na fakt, iż GPS-y rozpowszechniły się w podczas względnie spokojnego okresu życia Słońca.

Zobacz również:

  • Lokalizatory GPS to idealny prezent na Dzień Dziecka. Nam zapewnią spokój a dzieciom bezpieczeństwo
  • Xbox Live nie działa. Co się dzieje? Czy jest awaria?

Urządzenia Global Positioning System są obecnie wykorzystywane przez linie lotnicze i przewoźników morskich. Nawigacja satelitarna nie jest im niezbędna, ale jej brak wymusi np. potrzebę zwiększenia odstępów między startami i lądowaniami samolotów, co może wpłynąć na ceny biletów lotniczych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: