GPT vs MBR: Który format dysku twardego wybrać

Jeśli instalujesz nowy dysk twardy lub składasz komputer PC od podstaw, musisz odpowiednio sformatować dysk twardy. Jaki format należy wybrać - GPT czy MBR? Wyjaśniamy różnice.


GPT vs MBR: Który format dysku twardego wybrać

Jeśli składasz nowy komputer PC lub po dodajesz nowy dysk twardy, musisz odpowiednio go sformatować. Gdy tylko system Windows wykryje nowy, pusty dysk, poprosi Cię o jego inicjalizacje i wybranie spośród tych dwóch formatów:

  • MBR (Master Boot Record)
  • GPT (GUID Partition Table)

Jaki format wybrać? MBR czy GPT?

Master Boot Record nazywany również MBR jest używany od wczesnych lat 80-tych i jest szeroko obsługiwany, ale posiada ograniczenia do maksymalnie czterech partycji głównych o pojemności do 2 TB. Wielkość ta jest obecnie często przekraczana przez nowoczesne dyski HDD.

Format GUID Partition Table (GPT) jest nowszą technologią, która pozwala na wykorzystanie znacznie większych dysków do teoretycznego limitu 9,4 zetabajtów, czyli prawie 10 mld terabajtów. Szacuje się, że w 2013 roku cała internet zajmował około 4 zetabajtów. System operacyjny Windows obecnie ogranicza partycje GPT do 256 TB.

Dodatkowo nie ma teoretycznego ograniczenia liczby partycji, które można utworzyć na dysku w formacie GPT.

Główne problemem może być kompatybilność. Starsze wersje systemu Windows, takie jak 32-bitowy XP, nie mogą odczytywać, zapisywać, ani uruchamiać się z dysków GPT. W dzisiejszych czasach Windows może z powodzeniem obsługiwać duże dyski, ale wymaga posiadania nowoczesnego komputera PC, który obsługuje UEFI na płycie głównej.

Jeśli używasz formatu MBR, możesz również napotkać problemy podczas instalacji wielu systemów operacyjnych na jednym dysku. Oczywiście wszystkie zainstalowane systemy operacyjne muszą być kompatybilne z wybranym przez Ciebie formatem, ale nie jest również niczym niezwykłym, że system operacyjny tworzy wiele partycji podczas instalacji, zwłaszcza jeśli chcesz zainstalować partycję odzyskiwania. Korzystanie z dysku GPT powinno zapewnić, że nie zabraknie dostępnych partycji.

Kolejną zaletą GPT nad MBR jest to, że zapisuje dwie kopie nagłówka GPT, jedną na początku dysku i jedną na końcu. Ta niewielka redundancja zapewnia pewną ochronę przed uszkodzeniem danych w porównaniu z formatem MBR, który zapisuje tylko jedną tablicę partycji.

Podsumowanie

Jeśli chcesz użyć dużego dysku twardego (ponad 2 TB) z dużą ilością partycji i wieloma systemami operacyjnymi, wybierz GPT. Nawet jeśli dysk ma pojemność 2 TB lub mniej, nadal warto używać GPT, jeśli komputer PC lub laptop obsługuje ten format.

Używaj MBR tylko wtedy, gdy chcesz zachować kompatybilność ze starszym sprzętem i 32-bitowymi wersjami systemu Windows.