GPU Intela za dwa lata?

Przedstawiciele firmy analitycznej Peddie Research twierdzą, że za dwa lata na rynek trafią procesory graficzne Intela. W obecnej chwili mamy do czynienia z "duopolem" - na rynku GPU liczą się jedynie Nvidia i ATI/AMD. Nie wiadomo, jakie zmiany zajdą, gdy wkroczy nań tak potężna firma jak Intel.

Informacja o tym, że półprzewodnikowy gigant pracuje nad samodzielnym układem graficznym jest "niemal oficjalna". Niemal, gdyż najmocniejszym dowodem na jej potwierdzenie jest fakt, iż Intel poszukuje specjalistów zdolnych zaprojektować tego typu kość. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego - kwartalne obroty na światowym rynku GPU wynoszą 5 miliardów dolarów, a to łakomy kąsek nawet dla bogatego Intela.

Koncern najprawdopodobniej znajduje się na etapie bardzo wczesnych prac nad założeniami jakie powinien spełniać taki układ. Pojawiły się jednak informacje, że GPU miałby zostać wykonany w technologii 32 nanometrów i być układem wielordzeniowym.

Brzmi interesująco, ale nie byłby to pierwszy "wielordzeniowiec" na tym rynku - wcześniej były Voodoo 3D oraz Xenos firmy ATI.