GPU i nVidia CUDA łamią hasła do sieci WiFi

Kiedy nVidia prezentowała środowisko programistyczne CUDA służące do równoległego, a więc i znacznie szybszego przetwarzania danych, zapewne nie spodziewała się, że zostanie to wykorzystane przez hakerów. Wszystko wskazuje jednak na to, że owa technologia ma znacznie większe możliwości, niż firma mogła przypuszczać.

Wykorzystując moc najnowszych kart graficznych nVidii, pewnej rosyjskiej firmie udało się złamać zabezpieczenia WPA/WPA2, wykorzystywane w sieciach WiFi. Nie byłoby w tym nic dziwnego (wszak złamanie WPA2 było możliwe, jednak do tej pory zabierało to bardzo dużo czasu) gdyby nie fakt, że wzrost prędkości łamania tego zabezpieczenia wzrosła nawet 100-krotnie.

Co więcej, nie jest to odosobniony przypadek. Narzędzie Elcom Distributed Password Recovery, służące do odzyskiwania haseł m.in. z Windowsa czy pakietu biurowego Office, dzięki wykorzystaniu GPU również odnotowało wzrost wydajności przy łamaniu niektórych haseł. Jedynym pocieszeniem w tym przypadku może być fakt, że koszt licencji na ten produkt nie jest tani i wynosi od 600 do 5000 dolarów (w zależności od ilości stanowisk).

Trudno jednak przypuszczać, aby wysokie ceny oprogramowania służącego do łamania haseł czy zabezpieczeń miały powstrzymać niektórych przed wykorzystywaniem niezgodnie z prawem mocy drzemiących w najnowszych kartach graficznych.