GParted na LiveCD

W ramach projektu GParted wydano nową wersję GParted LiveCD 0.3.4-5. Jest to dystrybucja Linux oparta na bazie aplikacji Gnome Partition Editor 0.3.3, popularnego menedżera partycji dysku twardego. LiveCD zawiera również przydatne narzędzia, takie jak ntfs-3g, partimage, testdisk, Terminal czy Midnight Commander.

GParted na LiveCD

GParted LiveCD

GParted LiveCD 0.3.4-5 jest uruchamiany bezpośrednio z płyty CD. Zawarte w nim aplikacje pozwalają na zarządzanie dyskiem twardym oraz zabezpieczenie zawartych na nim danych. GParted 0.3.3, bazowa aplikacja dystrybucji, do wykrywania i edytowania partycji wykorzystuje GNU libparted. Do głównych funkcji programu należą: usuwanie, tworzenie, kopiowanie, przenoszenie oraz zmiana wielkości partycji. Dostępna jest również opcja sprawdzenia dysku w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów lub plików. Program daje także możliwość tworzenia obrazów partycji. Obsługiwane systemy plików to FAT16, FAT32, EXT2, EXT3, HFS, HFS+, JFS, Linux-Swap, NTFS, reiserfs, reiser4, UFS i XFS.

Pobierz plik

Cały system wraz ze wszystkimi składnikami zajmuje nieco ponad 50MB, co nie jest bez znaczenia w trakcie ładowania z płyty. Wymagania sprzętowe to Celeron 500MHz i 64MB pamięci RAM. Równolegle z Prater LiveCD jest prowadzony projekt GParted LiveUSB. Więcej informacji jest zamieszczonych na stronie projektu.