GTA w sądzie

Do sądów w Stanach Zjednoczonych wpłynęły dwa niezależne pozwy przeciwko firmie Take-Two Interactive, związane z grą Grand Theft Auto.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parze nastolatków, którzy ostrzelali samochody jadące po jednej z tamtejszych autostrad, w wyniku czego zginął czterdziestoletni mężczyzna. Obaj młodociani przestępcy zostali już uznani za winnych nieumyślnego spowodowania zabójstwa. Obaj winni tłumaczyli się tym, że naśladowali poczynania postaci z gry GTA. Teraz rodzina zabitego złożyła pozew sadowy przeciw wydawcy gry, w którym domaga się odszkodowania.

Entertainment Software Association, zrzeszenie producentów i wydawców gier komputerowych w USA, zareagowało na to publikując oświadczenie, w którym powołując się na raport Federal Trade Commission z września 2000 roku, stwierdza że w większości przypadków (83%) rodzice są obecni przy zakupie czy wypożyczeniu gier komputerowych. Gry z serii GTA są jednak oznaczone symbolem M (mature) i mogą być kupowane wyłącznie przez osoby powyżej siedemnastego roku życia.

Na tym jednak nie kończą się kłopoty Take Two, która musi obronić się również przed zarzutem wykorzystania w grze, bez zgody autora, elementów grafiti. Przedmiotem sporu jest dzieło zatytułowane "Daze" autorstwa Christophera Ellisa, który zaskarzył wydawcę.


Zobacz również