Gąbczasty kontroler - ściskaj i graj

Inżynierowie firmy Cambridge Consultants zaprezentowali innowacyjny model kontrolera - przypominające mysz komputerową urządzenie o nazwie Suma i obudowie z miękkiego materiału, które można ściskać. Sygnały te są przetwarzane przez oprogramowanie kontrolera na komendy.

Cambridge Consultants jest spółką prowadzącą na zlecenie swoich klientów badania i rozwój nowych produktów. CC na razie nie ujawnia zbyt wielu szczegółów dotyczących Sumy (trwa rozpatrywanie zgłoszonego przez spółkę wniosku patentowego). Co nieco już jednak wiemy.

Nazwa urządzenia - Suma - to skrót od wyrazu satsuma, oznaczającego owoc będący jedną z odmian mandarynki. Wewnątrz giętkiej, piankowej obudowy kontrolera znajdują się oscylatory, otaczające umieszczony centralnie przetwornik. W momencie gdy użytkownik ściska urządzenie, sensory odczytują siłę nacisku i wektor ruchu; dane te przetwarzane są przez oprogramowanie urządzenia.

Zobacz również:

  • Co łączy PS5 i McDonald's? Rewelacyjny pad DualSense
  • PES 2022 - data premiery, tryby gry, nowości. Sprawdź, co wiemy [04.08.2021]

Różnica pomiędzy Sumą a np. kontrolerem konsoli Wii polega na tym, że pozwala ono zarówno sterować ruchem obiektów jak i ich kształtem - podkreśla Duncan Smith z Cambridge Consultants. Szef firmowego działu rozwoju produktów konsumenckich dodaje, że w urządzeniu zastosowano także akcelerometr.

Firma przygotowuje kilka wersji kontrolera. Zostaną one zaprezentowane już w przyszłym miesiącu na corocznych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Jedna z nich to model tańszy, ale zarazem mniej czuły na nacisk.

Inny z opracowywanych modeli Sumy, prezentowany na zdjęciach, wyposażony jest w przewód USB. Kontroler powinien być bez problemu rozpoznawany przez system komputera jako zwykłe urządzenie peryferyjne, ale aby korzystać z jego unikalnych funkcji konieczne będzie zainstalowanie odpowiedniego sterownika.

Więcej informacji: Cambridge Consultants