Gadaj zdrów

Jak można się komunikować przez Internet? Najczęściej używana jest poczta e-mail, która ma jednak poważną wadę - na odpowiedź trzeba czekać dość długo. Gdy chcesz podyskutować z kolegą, pogadać z przyjacielem czy znależć zupełnie nowych znajomych, czas sięgnąć po jeden z wielu programów do sieciowych pogawędek.


Jak można się komunikować przez Internet? Najczęściej używana jest poczta e-mail, która ma jednak poważną wadę - na odpowiedź trzeba czekać dość długo. Gdy chcesz podyskutować z kolegą, pogadać z przyjacielem czy znależć zupełnie nowych znajomych, czas sięgnąć po jeden z wielu programów do sieciowych pogawędek.

Bezpośrednie rozmowy przez Sieć są prowadzone od dawna. Najstarszym, choć do dziś popularnym sposobem jest znany wszystkim studentom świata IRC (Internet Relayed Chat), protokół, w którym potrafią pracować dziesiątki programów (w tym najsłynniejszy chyba mIRC). IRC ma jednak sporo wad. Rozmowy na kanałach IRC to wyłącznie wymiana wiadomości tekstowych. Transfer plików jest możliwy, ale nie warto tego robić - to najpewniejszy sposób na zainfekowanie komputera wirusem. Pojawiły się co prawda programy takie jak V-Chat czy IRC Toons, w których podjęto próby urozmaicenia IRC grafiką, lecz nie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Ponadto ogromna liczba użytkowników IRC i właściwie pełna anonimowość rozmów nie wpływają korzystnie na jakość pogawędek. W dodatku interfejs programów obsługujących rozmowy z użyciem IRC jest dosyć trudny - większość z nich wymaga ręcznego wpisywania poleceń.

Warto natomiast wypróbować któryś z wielu programów do sieciowych rozmów, wśród których prym wiedzie ICQ. Jest powszechnie znany, ma już ponad 55 milionów użytkowników! ICQ i inne podobne do niego programy oferują więcej niż tylko wygodne wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych. Większość z nich umożliwia także wysyłanie wiadomości głosowych, prowadzenie rozmów podobnych do telefonicznych (narzędzia przeznaczone tylko do rozmów "telefonicznych" przy użyciu Internetu to zupełnie oddzielna grupa), nawet z przekazem wideo.

ICQ 99/2000a beta

Gadaj zdrów

Programy do pogawędek- zestawienie

O ICQ pisaliśmy już w naszym piśmie kilkakrotnie. Najnowsza wersja, opatrzona numerem 99 (w chwili pisania tego tekstu ICQ 2000 był wciąż dostępny tylko w wersji beta) ma wszystkie opcje potrzebne do odnalezienia znajomych i nawiązania rozmowy (oprócz transmisji wideo bezpośrednio przy użyciu ICQ). ICQ służy też jako platforma startowa do uruchamiana programów typu NetMeeting czy Netscape CoolTalk. Jednak główną zaletą ICQ, oprócz innowacyjnego interfejsu i niekłopotliwego użytkowania, jest popularność i liczba użytkowników. Oprócz ICQ firma Mirabilis udostępnia obecnie, również bezpłatnie, kilka dodatków, między innymi ICQ Plus, umożliwiający zmianę wyglądu ICQ (za pomocą tak zwanych skórek) i ICQ Surf, który pozwala na odnalezienie osób oglądających tę samą witrynę (zobacz też opisy programów Gooey, Odigo i Cahoots).

ICQ, niekwestionowany król bezpośredniej komunikacji przez Sieć, wojuje z konkurencją. Metody tej nie do końca czystej walki są różne: od tworzenia zupełnie nowych systemów po wykorzystywanie bazy użytkowników ICQ we własnych produktach - większość nowych programów do pogawędek umożliwia importowanie danych o użytkownikach ICQ. Kim są pretendenci do tronu?

CoolSpeak 2000

Program typu "wszystko w jednym". Umożliwia zarówno typowe pogawędki, jak i przesyłanie głosu, a nawet rozmowy telefoniczne przez Sieć. Za pomocą CoolSpeak można także wysyłać i odbierać listy e-mail, ale nie polecałbym go jako jedynego programu pocztowego. Ma bardzo klasyczny interfejs - duże, całoekranowe okno, bez kwiatków i rysunków znanych chociażby z ICQ.

CoolSpeak 2000 jest wygodny w użyciu, chociaż chwilami interfejs jest dość surowy, a nie wszystkie opcje są opisane w dostępnej pomocy. Lista osób korzystających z programu w tym samym czasie jest przejrzysta, a co ważne, łączenie z serwerem trwa bardzo krótko. Nawigacja po liście jest dosyć żmudna, na szczęście program wyposażono w wygodne narzędzie do wyszukiwania, a wybrane osoby można dodać do własnej listy znajomych. Z reguły 5 do 10 procent osób wymienionych na liście jest dostępnych online do natychmiastowej rozmowy (w tej chwili liczbę użytkowników CoolSpeak ocenia się na około 50 tysięcy). Gdy testowaliśmy program, na liście użytkowników znajdowało się 10 osób z Polski. Obecnie CoolSpeak nie umożliwia prowadzenia wideokonferencji, ale, jak się dowiedzieliśmy, takie opcje pojawią się w kolejnych wersjach.

FireTalk 1.1.1

Gadaj zdrów
FireTalk jest programem do bezpośredniej rozmowy przy użyciu i wiadomości tekstowych, i głosu. To dosyć rozbudowane narzędzie - po zarejestrowaniu się na stronie WWW producenta można przeszukiwać listę osób korzystających z FireTalk, a także dołączyć się do jednego z wielu pokojów, w których rozmowy prowadzone są zarówno przy użyciu klawiatury, jak i mikrofonu. Obsługa programu jest bardzo prosta, znalezienie chętnych do rozmowy również nie nastręcza trudności. Wystarczy tylko otworzyć w dowolnej przeglądarce główną witrynę producenta FireTalk i użyć funkcji programu, pozwalającej na rozmowę z osobami, które odwiedzają tę samą stronę WWW.

Niestety, podczas testowania programu nie udało się nam znaleźć osób mówiących po polsku (chociaż ocenia się, że z FireTalk korzysta około miliona osób). Prowadzenie dialogu przy użyciu mikrofonu i słuchawek może być świetną zabawą, pod warunkiem doskonałej znajomości obcego języka - transmisja danych przez Sieć powoduje duże zniekształcenia i częste "obcinanie" końcówek zdań. Warto też wypróbować FireTalk do przeprowadzenia mieszanej (tekst/głos) rozmowy ze znajomym, który również używa tego programu, zwłaszcza jeśli zwykła rozmowa telefoniczna jest zbyt kosztowna.