Gadające paszporty

Nowe paszporty amerykańskie będą wkrótce komunikować się z czytnikami na przejściu granicznym za pomocą technologii RFID.

Paszporty obywateli USA wydawane od wiosny 2005 mają mieć wbudowane układy RFID o pojemności 64 KB zawierające informacje o nazwisku i adresie posiadacza paszportu i wysyłające je na żądanie czytnika służby granicznej. Układ będzie także wysyłał cyfrową fotografię posiadacza.

Technologia ta ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przeciwko fałszowaniu paszportów oraz przyspieszyć weryfikację paszportu na granicy. Informacja zapisana w układzie będzie posiadała podpis cyfrowy złożony przez organ wydający paszport, potwierdzający autentyczność paszportu i zapisanej w nim informacji o właścicielu.

Informacje zapisane na chipie nie będą jednak szyfrowane, co wzbudza kontrowersje ze względu na ochronę prywatności posiadacza paszportu. Układ RFID może być odczytywany zdalnie, a według przedstawicieli Departamentu Stanu USA dostęp do danych zapisanych w paszporcie nie będzie w żaden sposób ograniczony.


Zobacz również