Gadające strony!


Aimoo -http://www.aimoo.com/default.cfm

Propozycja dla osób, które nie chcą zawracać sobie głowy zbędnymi szczegółami technicznymi. Jest to bardzo prosty w zarządzaniu system forum dyskusyjnego. Po raz kolejny uruchomienie własnego forum nie wymaga oprogramowania ani znajomości dodatkowych języków kodowania. Po zarejestrowaniu się na stronie serwisu pozostaje skonfigurowanie wyglądu forum. System pozwala - jak zwykle - ustawić kolory tła oraz czcionkę wiadomości, a ponadto dodawać do opisów oraz wiadomości ikony i obrazki. Można też dodawać specyficzne oznaczenia użytkowników, w zależności od tego, czy są tylko gośćmi, czy zarejestrowanymi i aktywnymi uczestnikami internetowych konwersacji. Do dyspozycji są również specjalne zintegrowane zestawy odpowiadające za kompleksowy wygląd interfejsu. Wyjątkowy nacisk położono na zapewnienie należytego bezpieczeństwa oraz zachowanie prywatności. Poza standardową ochroną wszystkich zarejestrowanych (logowanie za pomocą haseł) dostępne jest również narzędzie blokujące umieszczanie na forum spamu.

Talk.pl -http://www.talk.pl

W naszym przeglądzie nie mogło zabraknąć serwisów oferujących zamieszczanie na swoich stronach internetowych bardzo popularnych w ostatnim czasie pokojów do chatowania. Tym razem rodzimy serwis Talk.pl może popisać się wyjątkowo interesującą i co najważniejsze bezpłatną ofertą w tym zakresie. Proponuje zakładanie oraz utrzymywanie chatów na prywatnych stronach (poprzez dodanie odpowiedniego apletu do zawartości strony) oraz na stronie serwisu, jeśli ktoś nie ma własnej. Wybierając drugie rozwiązanie, zyskujemy drobną promocję w serwisie, który prowadzi statystykę popularności poszczególnych chatów oraz umieszcza ją na początku katalogu. System umożliwia grupowanie kanałów w kategorie tematyczne oraz oferuje absolutną nowość w tego typu rozwiązaniach: narzędzie do wyszukiwania użytkowników według określonych kryteriów.

Postarano się również o kilka dodatkowych funkcji, pozytywnie wyróżniających Talk.pl. Warto wspomnieć na przykład o tym, że można się przemieszczać między pokojami bez ponownego logowania do systemu, wysyłać krótkie wiadomości tekstowe oraz SMS-y z poziomu aplikacji. Możliwe jest również takie skonfigurowanie programu, aby wysyłał do nas SMS-y lub e-maile powiadamiające, że ktoś, z kim chcemy porozmawiać, pojawił się właśnie na chacie.

Dla administratorów zainteresowanych zainstalowaniem "wirtualnych pogaduszek" na swoich stronach przygotowano wygodny panel, w którym mogą określić między innymi maksymalną liczbę osób przebywających w pokoju. Do dyspozycji mają, oczywiście, także standardowe opcje zarządzania kanałem, w tym usuwania z niego niepożądanych osób. Serwis dodatkowo umożliwia pobranie samodzielnej aplikacji TalkPL, za pomocą której łączymy się z poszczególnymi pokojami, zawierającej odpowiednio skonfigurowany licznik połączeń modemowych. Zagubionym w gąszczu opcji pomogą wskazówki zamieszczone na stronie serwisu.

POLCHAT -http://www.polchat.pl

Konkurencyjną na rodzimym rynku ofertę w zakresie instalowania chatów przedstawia również POLCHAT. Podobnie jak Talk.pl, umożliwia tworzenie i umieszczanie chatu na własnej stronie WWW lub w serwisie. Po zarejestrowaniu się oraz wprowadzeniu kilku informacji konfiguracyjnych otrzymamy fragment kodu, który należy wkleić w treść własnej strony WWW. Dodatkowo większe portale, mające własne serwery, mogą kupić od firmy oprogramowanie do samodzielnego wykorzystania.

Do najważniejszych opcji, jakie oferuje POLCHAT, należy zaliczyć możliwość korzystania - dzięki zastosowaniu protokołu HTTP - z chatu nawet w sieciach firmowych, w których powszechnie stosowane są firewalle utrudniające funkcjonowanie tego typu programów. System może działać na kilku serwerach, obsługując wiele tysięcy połączeń jednocześnie. Administrator chatu może dowolnie modyfikować jego wygląd, dodając specjalne znaczniki do kodu HTML zamieszczonego w zawartości swojej strony. Ich pełna lista zamieszczona jest na stronie serwisu. W ten sam sposób umieścimy w swoim chacie licznik pokazujący, ile osób aktualnie z niego korzysta. Tekst wypowiedzi użytkowników może być kolorowy, pisany różnymi stylami (pogrubionym, pochyłym, podkreślonym) i zawierać obrazki, odnośniki do innych stron oraz adresy e-mail, obsługiwane tak, jak w przeglądarkach - po kliknięciu ich następuje uruchomienie programu pocztowego wraz z oknem nowej wiadomości.

free4web.pl -http://http://free4web.pl

Przyszła pora na przedstawienie jednego z serwisów oferujących bezpłatne komponenty dla webmasterów, w tym również usługę forum dyskusyjnego. Korzystanie z niej wymaga rejestracji i uzyskania konta na stronie serwisu. Forum oferuje możliwość tworzenia nieograniczonej liczby nowych kategorii oraz wątków, a także opracowania własnych arkuszy stylów decydujących o wyglądzie całego interfejsu. Niczym nieograniczona jest także liczba użytkowników. Mają oni dostęp do zestawu emotikonów, narzędzi do tworzenia własnego logo umieszczanego w wiadomości.

Jest także możliwe wykupienie większego pakietu usług (konto PRO, bez banneru reklamowego).W ramach tego pakietu administratorzy mają przywileje blokowania użytkowników na podstawie adresu IP lub nazwy użytkownika, przenoszenia wątków pomiędzy kategoriami, zamykania wątków, umieszczania ich na początku spisu oraz wyznaczania wątków tylko dla moderatorów. Ostatnio dodano panel moderatora forum, pozwalający na zarządzanie wiadomościami i wątkami z poziomu strony WWW dostępnej z forum. Udostępniono wszystkie opcje dotychczas stosowane tylko na poziomie administracji forum. Panel moderatora dostępny jest dla wszystkich moderatorów wersji PRO. W razie potrzeby można zasięgnąć porady na forum zamieszczonym na stronach serwisu free4media.

BOARD.FREEWEB.PL -http://www.board.freeweb.pl/

Na zakończenie inny polski serwis oferujący zakładanie forum dyskusyjnego. W tym wypadku również nie trzeba mieć własnego serwera z oprogramowaniem. Po zarejestrowaniu się i założeniu konta otrzymujemy do dyspozycji w pełni funkcjonalny system forum do wykorzystania na własnej stronie internetowej. Możemy wybrać któryś ze schematów wyglądu utworzonych przez innych użytkowników lub zaprojektować interfejs całkowicie dostosowany do własnych preferencji. Służy do tego bardzo rozbudowane narzędzie edycyjne zamieszczone na stronach serwisu, dzięki któremu mamy wpływ na wygląd praktycznie każdego elementu. Cały serwis jest, niestety, płatny, lecz warto podkreślić przyzwoity poziom cen oraz wygodny sposób dokonywania płatności, m.in. coraz popularniejsza formę - za pomocą SMS-u. Wysyłamy komunikat pod odpowiedni numer i w ten sposób uzyskujemy dostęp do forum przez określoną liczbę dni. Możemy również dokonać płatności za pomocą karty kredytowej w systemie PayU.

Podsumowanie

Gadające strony!

Porównanie możliwości prezentowanych rozwiązań - fora dyskusyjne

Jak widać, ten sektor rozwija się nieustannie, oferując coraz wydajniejsze rozwiązania. Przedstawiliśmy zaledwie niewielką część dostępnych obecnie usług. Co cieszy, większość z nich jest bezpłatna lub wymaga niewielkich nakładów finansowych. Są też, oczywiście, kompleksowe systemy do większych firm, ale wymagają już odpowiedniej infrastruktury sprzętowej oraz sieciowej.