Gadające strony!

Internet stał się największym miejscem masowych spotkań wirtualnych, przypominając tym samym wielką tablicę ogłoszeń. Każdy z nas może z tej tablicy skorzystać. Co więcej, może sobie taką tablicę stworzyć na własnej stronie internetowej. Mowa, oczywiście, o forum dyskusyjnym.


Internet stał się największym miejscem masowych spotkań wirtualnych, przypominając tym samym wielką tablicę ogłoszeń. Każdy z nas może z tej tablicy skorzystać. Co więcej, może sobie taką tablicę stworzyć na własnej stronie internetowej. Mowa, oczywiście, o forum dyskusyjnym.

Każdy zainteresowany umieszczeniem na swojej stronie internetowej forum dyskusyjnego musi najpierw ocenić własne umiejętności, możliwości sprzętowe oraz zainteresowanie odwiedzających stronę. Obejmuje to również analizę możliwości technicznych, które pozwolą stać się administratorem takiego forum. Bardziej zaawansowani mogą skorzystać z powszechnie dostępnych w Internecie specjalnych modułów. Wymagają one serwera lub miejsca na serwerze z odpowiednim oprogramowaniem (m.in. bazą danych, w której przechowywane będą wszystkie wiadomości wraz z systemem zarządzającym).

Najczęściej tego typu rozwiązania opierają się na relacyjnych bazach danych języka SQL (Structured Query Language). Wśród najpopularniejszych tego typu baz są też bezpłatne: MySQL -http://www.mysql.com lub PostgreSQL -http://www.postgresql.com . Bazę danych obsługuje po stronie serwera skryptowy język PHP -http://www.php.net , którego środowisko także dostępne jest bezpłatnie, na zasadzie licencji open source, umożliwiającej samodzielne wprowadzanie poprawek oraz własnych modułów i publikowanie ich w Internecie.

Kto nie chce się tym wszystkim zajmować, może skorzystać ze specjalnych serwisów, które oddają do dyspozycji swoje zintegrowane systemy, w tym bazy danych do przechowywania wiadomości, a zainstalowanie forum ogranicza się w tym przypadku do wprowadzenia fragmentu odpowiedniego kodu do zawartości własnej strony. Przykłady obu rozwiązań przedstawiamy poniżej.

phpBB -http://www.phpbb.com

Gadające strony!

System forum dyskusyjnego phpBB w akcji.

Rozwiązanie bardzo popularne i bezpłatne, ale przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wymaga serwera z zainstalowaną bazą danych SQL. Wśród baz kompatybilnych z systemem są komercyjne, takie jak Microsoft SQL Server w wersji 7/2000 oraz Microsoft Access, zawarty w pakiecie Microsoft Office. Są również bezpłatne, jak niezwykle popularny MySQL czy PostgreSQL. phpBB oferuje użytkownikom niezwykle rozbudowany system, pozwalający na tworzenie nieograniczonej liczby wątków oraz kategorii. Mogą być ogólnie dostępne albo zastrzeżone dla wąskiej grupy czytelników określonych przez administratora. Zastosowanie systemu autoryzacji, opartego na podaniu odpowiedniego loginu i hasła, zapewnia dostateczne bezpieczeństwo informacji. Dodatkowo wszystkie hasła są szyfrowane. Także rozbudowany system zarządzania treścią i jej moderowania (np. funkcja cenzurowania wyselekcjonowanych słów) ułatwia zapanowanie nad zalewającymi forum wiadomościami. Do ciekawych i niezwykle pożytecznych opcji należy zaliczyć powiadamianie o nowych wiadomościach lub odpowiedziach na wątek utworzony przez danego użytkownika.

Invision Power Board -http://www.invisionboard.com

Gadające strony!

Rozbudowany panel administracyjny Invision Power Board. System przydzielania uprawnień gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa forum.

Gadające strony!

System działania BoardServera, niewymagający serwera ani dodatkowego oprogramowania.

Drugie kompleksowe forum dyskusyjne przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Tak jak poprzednie, do funkcjonowania wymaga relacyjnej bazy danych MySQL (do pobrania bezpłatnie ze strony www.mysql.com) oraz środowiska programistycznego PHP, umożliwiającego wykonywanie odpowiednich skryptów po stronie serwera (do pobrania również bezpłatnie ze stronyhttp://www.php.net ). Poza standardowymi funkcjami, jakie ma każde forum dyskusyjne, Invision Power Board wyróżnia się bardzo rozbudowanym panelem administracyjnym, pozwalającym na przykład na grupowanie zarejestrowanych i nadawanie każdemu z osobna praw dostępu do poszczególnych sekcji.

Na omówienie zasługuje także tworzenie statystyk funkcjonowania forum. W każdej chwili możemy się dowiedzieć, ile jest na nim wiadomości, kto najczęściej je wysyłał i gdzie się znajdują. Dzięki bardzo dobremu systemowi obsługi każdy administrator ma dostęp do ogromnego zasobu graficznych dodatków, ikon, awatarów, obrazków oraz skórek. Wygląd całego interfejsu można dowolnie modyfikować. Mamy również pełną kontrolę nad rejestracją nowych użytkowników, z uwzględnieniem weryfikacji wprowadzonych przez nich danych. Bardzo interesująco wygląda opcja asystenta, podającego na bieżąco najważniejsze informacje (10 ostatnich wiadomości, 10 ostatnich wątków, aktywne wątki itp.)

Są dwie opcje pobierania aplikacji ze strony serwisu. Możemy nie rejestrować się w serwisie i pobrać program bezpłatnie, ale nie uzyskujemy wówczas pomocy technicznej (kompleksowy telefoniczny system obsługi, czynny całą dobę). Alternatywą jest zarejestrowanie się i uiszczenie odpowiedniej opłaty, co daje prawo do pełnej pomocy serwisowej.

BoardServer -http://boardserver.superstats.com

Gadające strony!

Każdy zarejestrowany użytkownik zyskuje dostęp do własnego panelu administracyjnego, w którym może dostosować forum do swoich preferencji.

Dla porównania rozwiązanie niewymagające od użytkownika jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Ţeby uruchomić forum dyskusyjne na swojej stronie, wystarczy wprowadzić odpowiedni fragment kodu do jej zawartości (m.in. wpisać konkretny odnośnik do strony BoardServera). Wszystkie potrzebne aplikacje, wraz z bazą danych, umieszczone są na zdalnym serwerze, a strukturę działania przedstawia diagram obok.

Co poza niezwykle łatwą instalacją oferuje BoardServer? Przede wszystkim dwanaście wersji językowych, w tym polską. Dostępna jest także pokaźna paleta narzędzi konfigurujących sam wygląd forum dyskusyjnego. Możemy operować zarówno kolorem i wielkością czcionki wiadomości, kolorem tła, jak i umiejscowieniem panelu forum na stronie względem marginesów (prawy, lewy, wyśrodkowanie). W ustawieniach dotyczących prywatności możemy określić, czy forum będzie ogólnie dostępne z poziomu serwisu BoardServer, czy tylko z naszej witryny. Jest tu również niezwykle pożyteczna opcja monitorowania oraz filtrowania określonej treści, np. wulgaryzmów - w ich miejsce system będzie wstawiał maskujące znaki. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi blokada adresu IP, spod którego również nadchodzić mogą wiadomości zawierające nadmiar niepożądanych treści.

Ciekawostka to system wyświetlania czasu, który możemy dopasować do własnych preferencji. To wszystko i wiele innych opcji zaciekawi na pewno osoby lub firmy, które gotowe są za wspomniany system zapłacić. Firma oferuje dwie możliwości: 19,95 dol. miesięcznie lub 199 dol. rocznie.

ezboard -http://www.ezboard.com

To kolejny system, który umożliwia założenie własnego forum dyskusyjnego bez specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania, pozwalający na nawiązywanie więzi pomiędzy użytkownikami. Po zarejestrowaniu się w serwisie otrzymujemy do dyspozycji dość rozbudowane centrum administrowania wyglądem i działaniem naszego forum. Dostęp do niego możemy uzyskać zarówno z prywatnej strony, jak i bezpośrednio z Internetu (w postaci adresu login.ezboard.com). ezboard oferuje bardzo bogaty zestaw opcji dodatkowych, na przykład zintegrowany z forum dyskusyjnym chat, pozwalający rozmawiać w czasie rzeczywistym. Opcja ta jednak dostępna jest dopiero po zarejestrowaniu się jako tzw. Gold Member. Jest to już płatny, niestety, profil administratora, oferujący wiele dodatkowych narzędzi. Poziom regularnego użytkownika daje jednak również korzyści. Możemy modyfikować praktycznie wszystkie ważniejsze elementy grafiki forum, dostosowując je do indywidualnych preferencji. Na stronie ezboard jest też dostępny bardzo obszerny system pomocy.

Network54 -http://www.network54.com

Network 54 zawiera rozwiązanie, które zaspokoi o wiele szersze wymagania niż forum dyskusyjne: po zarejestrowaniu się w serwisie uzyskujemy również możliwość tworzenia niezwykle popularnych ostatnio blogów oraz chatów. Tak jak w poprzednich przypadkach, całą infrastrukturę oraz oprogramowanie forum dyskusyjnego, wraz z miejscem na serwerze, zapewnia serwis. Do nas należy jedynie zamieszczenie odpowiedniego kodu na stronie wraz z niewielkim bannerem reklamowym (koniecznym, bo usługa jest bezpłatna). Oczywiście można się pozbyć materiałów reklamowych ze strony pod warunkiem zarejestrowania się na specjalnym koncie Premium i uiszczania miesięcznej opłaty.

Network54 gwarantuje użytkownikom nieograniczoną liczbę wiadomości, zaopatrując ich przy tym w odpowiednie narzędzia do monitorowania oraz tworzenia odpowiednich grup o uprzywilejowanym dostępie do zawartości forum. Zarejestrowani administratorzy konta Premium zyskują dodatkowo kompleksowe narzędzie do wyszukiwania treści.