Gadany Internet

VoiceXML to nowa technologia, która umożliwić ma korzystanie z Internetu przez telefon - za pomocą komend głosowych.

Firmy AT&T, IBM, Lucent oraz Motorola zajmą się upowszechnieniem technologii, która ma umożliwić korzystanie z Internetu przez telefon - za pomocą komend głosowych.

Technologia, nazwana VoiceXML ma umożliwić użytkownikom m.in. sprawdzanie poczty elektronicznej, wyników giełdowych czy rezerwowanie biletów lotniczych online, a wszystko to bez konieczności korzystania z komputera. Jedynym niezbędnym urządzenie ma być telefon (komórkowy lub stacjonarny).

"Oczywiście, VoiceXML oferować będzie dość ograniczony dostęp do Internetu - na pewno nie da się w ten sposób zarządzać przedsiębiorstwem. Myślę jednak, że dostęp do Internetu za pomocą telefonu okaże się wystarczająco wygodny, by sprawdzić pocztę czy też inne, ważne dla firmy informacje" powiedział Kevin Dick, analityk firmy Kevin Dick Associates.

Wedle przedstawicieli koncernów, zaangażowanych w projekt, grono potencjalnych użytkowników nowej technologii jest bardzo liczne - ich zdaniem, świadczy o tym liczba telefonów (szczególnie komórkowych), używanych przez biznesmenów na całym świecie. Szacuje się, że do końca roku potrwają pracę nad opracowaniem standardów produkcji sprzętu oraz oprogramowania wykorzystującego VoiceXML. Dopiero wtedy będzie więc mogła ruszyć masowa produkcja urządzeń, oferujących telefoniczny dostęp do Internetu - wiadomo już, że produkcją takiego sprzętu oraz oprogramowania zainteresowanych jest ponad 500 firm.