Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku

Wkrótce ma się ukazać kolejna wersja najpopularniejszego w Polsce komunikatora internetowego. Wydanie siódme zaoferuje użytkownikom nowe funkcje multimedialne - wideokonferencje, rozmowy głosowe oraz usprawnione przesyłanie plików przez Internet. Już teraz omawiamy nowe funkcje i podajemy poprawną konfigurację przekazu wideo.


Wkrótce ma się ukazać kolejna wersja najpopularniejszego w Polsce komunikatora internetowego. Wydanie siódme zaoferuje użytkownikom nowe funkcje multimedialne - wideokonferencje, rozmowy głosowe oraz usprawnione przesyłanie plików przez Internet. Już teraz omawiamy nowe funkcje i podajemy poprawną konfigurację przekazu wideo.

Gadu-Gadu działa od roku 2000. W ciągu pięciu lat stał się w Polsce jednym z najpopularniejszych tego typu programów. Obecnie ma ponad 4,5 miliona użytkowników. Ostatnia wersja, oznaczona numerem 6.1 Build 158, poza wymianą wiadomości tekstowych pozwala na wysyłanie SMS-ów, plików oraz telefonię internetową. Kilka tygodniu temu rozpoczęły się testy beta dla osób, które zgłosiły udział w pracach nad nowym wydaniem. Oficjalna premiera siódemki została jednak odłożona z powodów technicznych oraz wprowadzania nowego interfejsu graficznego. Na stroniehttp://www.testerzy.gadu-gadu.pl każdy mógł wpisać swój numer GG, adres pocztowy i pseudonim, aby otrzymać Gadu-Gadu 7 przed oficjalną premierą. Prace nad "siódemką" powierzono nowemu zespołowi informatyków pod kierownictwem Piotra Kaczorowskiego, dyrektora operacyjnego spółki.

Nowe funkcje bezpłatnie

Testowany przez naszą redakcję program Gadu-Gadu w wersji 7.0.0.0.2 miał niezmienioną szatę graficzną. Prezes Krzysztof Szalwa zapewniał, że ostatecznie to użytkownicy komunikatora zadecydują o jego wyglądzie. Chcemy w jakiś sposób nagrodzić betatesterów, którzy zarejestrowali się na naszej stronie - dodaje.

Nowe funkcje będą bezpłatne. Wideokomunikacja oparta jest na protokole peer-to-peer, w związku z tym nie obciąża zbytnio infrastruktury operatora. Technologia wykorzystana do tego celu jest stosowana również w innych komunikatorach, takich jak Microsoft Messenger czy Yahoo Instant Messenger. Technologie kompresji dźwięku i obrazu są takie same, jakie stosują operatorzy GSM. To sprawdzone rozwiązanie. Niestety podobnie jak w wypadku innych komunikatorów głosowych, trzeba korzystać z szerokopasmowych połączeń internetowych, bo przesyłanie dźwięku i obrazu wymaga wymiany dużej ilości danych. Jednym słowem - jeśli masz modem, zapomnij o nowych funkcjach GG.

Bezpieczeństwo i stabilność

Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku

Zarejestrowani użytkownicy mogą już korzystać z najnowszej wersji komunikatora.

Obecnie problemy z dostępnością sieci Gadu-Gadu nie leżą po stronie producenta. Główny problem stanowią słabe łącza internetowe w Polsce pomiędzy dostawcami usług telekomunikacyjnych. To właśnie sprawia, że sieć GG "znika" u niektórych użytkowników. Kolejnym problemem jest korzystanie z innych klientów. Za ich działanie firma SMS-Express.com również nie bierze odpowiedzialności. W tym miejscu warto przytoczyć opinię członków zarządu na ten temat: Nie jesteśmy siecią otwartą. Nie jesteśmy również tym zainteresowani. Jeżeli użytkownik podłącza się do sieci GG za pomocą innego komunikatora, łamie regulamin.

Wielopoziomowe zabezpieczenia systemów i serwerów mają zapobiegać całkowitej awarii świadczonych usług. Kradzież konta należy jak najszybciej zgłosić pomocy technicznej. Pracownicy od razu klasyfikują ważność spraw i w ten sposób szybko są podejmowane odpowiednie kroki - np. sprawdzenie zmian adresu IP użytkownika, hasła czy konta pocztowego przypisanych do wskazanego konta GG. Modyfikacja wszystkich tych parametrów, zbiegająca się z czasem zgłoszenia, świadczy, że doszło do kradzieży.

- Przyczyną kradzieży kont jest ograniczona liczba niskich numerów GG. Mieliśmy nawet propozycję utworzenia ujemnej listy kont, która by podwajała tę elitarną pulę - żartuje Krzysztof Szalwa.

Generacja Gadu-Gadu

To nowa strona internetowa utworzona specjalnie dla kilkumilionowej grupy użytkowników GG. Pod adresemhttp://generacja.gadu-gadu.pl można dołączyć do grup tematycznych lub też utworzyć własną i poznawać nowych znajomych.

- Generację GG można porównać do miejsca, w którym spotykają się internauci, zostawiają informację o sobie, własnych zainteresowaniach oraz potrzebach, zapraszając w ten sposób innych do rozmowy, już za pomocą komunikatora - mówi Krzysztof Szalwa.

- Utworzenie serwisu to naturalna konsekwencja rozwoju komunikatora GG, który w tym roku obchodzi piątą rocznicę powstania i liczy blisko 5 milionów użytkowników. To oni tworzą Generację GG. Oddajemy im do dyspozycji miejsce, w którym mogą się wzajemnie poznawać, dzielić wrażeniami, a także pomagać - dodaje Piotr Pokrzywa, wiceprezes Zarządu SMS-Express.com, operatora GG.

Kiedy pojawi się oficjalna wersja GG 7.0?

Obecnie niemal 20 tysięcy osób testuje rozwiązania nowej wersji komunikatora, a ich opinie są podstawą zmian i poprawek. Testy potrwają jeszcze kilka tygodni.

- Otrzymaliśmy wiele ciekawych propozycji zmian w GG i uznaliśmy, że warto je wprowadzić kosztem opóźnienia premiery nowej wersji - tłumaczy Krzysztof Szalwa. Uzyskaliśmy zapewnienie, że pierwsi będziemy mogli przedstawić naszym czytelnikom gotowy produkt.

<hr size=1 noshade>

Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku
Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku
Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku
Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku
1. Aby móc korzystać z nowych funkcji, należy podłączyć kamerę internetową (do wideokonferencji), mikrofon i słuchawki (przekaz głosowy). Warto przed zakupem sprawdzić zgodność sprzętu z systemem operacyjnym. Wszystkie kamery są obsługiwane przez system Windows XP, ale w wypadku wersji 98, 2000 czy 2003 mogą być problemy ze znalezieniem sterowników. Na szczęście z urządzeniami audio nie ma takich problemów - wystarczy pobrać najnowsze sterowniki ze strony producenta.

2. Na razie rzucają się w oczy dwie domyślne karty kontaktów - Kontakty Video oraz Kontakty Audio. Nie można ich usunąć, a w przeciwieństwie do innych grup, nie można ręcznie dodawać ani usuwać znajomych. Na liście kontaktów pojawią się osoby mające poprawnie skonfigurowane urządzenia multimedialne. Wersja testowa nie oferuje pomocy w konfigurowaniu połączeń. Brak sterownika u któregoś z użytkowników uniemożliwia komunikację multimedialną.

3. Po kliknięciu w programie menu Gadu Gadu/Ustawienia/Konfiguracja Audio-Video ukazuje się panel konfiguracyjny nowych funkcji. W górnej części okna można ustawić czułość mikrofonu i głośność (samego przekazu audio niezależnie od ogólnych ustawień). Dolna część okna Konfiguracja Audio-Video zawiera opcje wyboru urządzeń. Nie warto zmieniać wartości domyślnych, chyba że w komputerze zainstalowanych jest kilka kamer internetowych lub wskazane urządzenie nie działa poprawnie.

Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku
Gadu-Gadu 7.0 - multimedia po polsku
4. Po kliknięciu przycisku OK w oknie połączenia od razu wyświetla się obraz z lokalnej kamery. Jest nieduży (ok. 180x200 pikseli) i w wysokiej rozdzielczości nieczytelny. Nie można powiększyć okna - niezależnie od rozdzielczości, w jakiej pracuje kamera, rozmiar pozostaje ten sam. Aby zakończyć rozmowę, wystarczy kliknąć Zamknij, a przycisk Ustawienia kamery umożliwia dostęp do szczegółowych ustawień obrazu.

5. Jeżeli nie satysfakcjonuje cię wyświetlany obraz, możesz go skorygować suwakami w oknie Ustawienia kamery. Każda zmiana powoduje chwilowe ''zamrożenie'' wideo, ale nie trwa to długo. Przed zmianą ustawień jasności, kontrastu, odcieni, nasycenia warto również zadbać o poprawne oświetlenie swojej twarzy - np. włączyć lampkę na biurku lub zasłonić okna, aby światło słoneczne nie padało prosto w obiektyw kamery.

6. Kiedy wszystko jest ustawione, możemy porozmawiać ze znajomym oraz zobaczyć obraz z jego kamery. Okno po lewej przedstawia osobę, z którą się łączysz. Dużo zależy od połączenia internetowego. Tu różnica jakości wyświetlanych obrazów jest widoczna, bo jedna ze stron rozmowy korzysta z ''podstawowego'' łącza Neostrady.