Gadu Gadu: "Przyszłość zależy od użytkowników"!
-
- Robert Ścisłowski,
- 21.06.2005, godz. 12:28
O przyszłości komunikatora GG rozmawiamy z Krzysztofem Szalwą - prezesem firmy SMS-Express.com, operatorem Gadu-Gadu. "Mam wątpliwości co do innowacyjności producentów takich komunikatorów jak Tlen, Konnekt czy innych. Biorą z Internetu protokół rozprowadzany na licencji Open Source, a tak naprawdę stworzenie czegoś takiego to 90% całej pracy, którą trzeba wykonać. Nigdy nie ukrywaliśmy, że GG to prosty komunikator i oferujemy najbardziej potrzebne funkcje. Otrzymaliśmy wiele ciekawych propozycji zmian w GG 7.0, w związku z powyższym uznaliśmy, że warto je wprowadzić kosztem opróżnienia premiery nowej wersji" - mówi Krzysztof Szalwa, zapytany o rozbudowane funkcje innych komunikatorów. Przy okazji prezentujemy również nową funkcję multimedialną programu - wideokonferencje.

Krzysztof Szalwa, prezes firmy SMS-Express.com
Nowe funkcje, stary interfejs

Stary interfejs - nowe zakładki (audio, wideo)
Zobacz również:
Jeżeli nie satysfakcjonuje Was wyświetlany obraz, można go skorygować dzięki przesuwanym paskom w oknie "Ustawienia kamery". Każda zmiana powoduje chwilowe "zamrożenie" wideo, ale nie trwa to długo. Przed zmianą ustawień jasności, kontrastu, odcieni, czy nasycenia, warto również zadbać o poprawne oświetlenie swojej twarzy - np. poprzez włączenie lampki biurkowej lub zasłonięcie okna - tak, aby światło słoneczne nie padało prosto w obiektyw kamery.

Po lewej okno rozmówcy, po prawej obraz z lokalnej kamery internetowej.
Rozmawiamy z szefami GG
Rozmawialiśmy z członkami zarządu firmy SMS-Express.com - Krzysztofem Szalwą i Piotrem Pokrzywą.
Jaka będzie przyszłość komunikatorów? Obserwujemy obecnie ogromne zmiany - wydaje się, że czasy porozumiewania się wyłącznie za pomocą tekstu minęły bezpowrotnie. Teraz producenci oferują rozmowy głosowe, konferencje wideo, a co przyniesie przyszłość?
Przyszłość tak naprawdę zależy od użytkowników - to oni decydują czego chcą używać, co jest im potrzebne. Obserwujemy wśród internautów korzystających z GG, że nie jest to grupa jednorodna. Część z nich chciałaby wyłącznie komunikacji tekstowej, z drugiej strony jest grono osób, które chcą korzystać z tradycyjnego przekazu głosowego, a jeszcze inni są zainteresowani wideokonferencjami. Musimy godzić te wszystkie interesy i pozostawić wybór naszym odbiorcom spośród naszej oferty. Jeżeli chodzi natomiast o rozwój komunikatorów w ogóle, to myślę, że nastąpi jeszcze większa integracja programów z typowymi usługami telekomunikacyjnymi - przykładem może być technologia VoIP. Ciężko powiedzieć, czy większy udział w rynku będzie miała technologia mobilna, czy też stacjonarna. W najbliższej przyszłości oczekujemy wzrostu komunikacji przez szerokopasmowe łącza internetowe.