Gadu-Gadu do lamusa - nadchodzi Miranda

Pojawiła się nowa wersja wieloprotokołowego komunikatora internetowego Miranda - 0.4. Użytkownicy tego znakomitego programu rok czekali na kolejną stabilną odsłonę. Czy się opłacało? Jeżeli ktoś jeszcze nie korzystał z tego programu, nadarza się dobra okazja, żeby dać mu szansę. Wielu użytkowników, których denerwowały reklamy wyświetlane w różnych komunikatorach, czy odstraszały znalezione w nich błędy, już dawno korzysta z Mirandy i nie zamierza tego zmieniać. Przyszła wiosna... może pora na zmiany?

Gadu-Gadu do lamusa - nadchodzi Miranda
Miranda IM jest wieloprotokołowym komunikatorem internetowym. Spośród wielu podobnych produktów, wyróżnia go między innymi doskonale zorganizowany system wtyczek. Sam program ma wbudowaną tylko podstawową funkcjonalność, którą można rozszerzać za pomocą pluginów, których na chwilę obecną jest 364! Za pomocą tychże wtyczek Miranda może współpracować między innymi z ICQ, AIM, MSN, Jabber, Yahoo, Gadu-Gadu, Tlen, czy Netsend (protokół przesyłania komunikatów w sieci lokalnej). Można też zbierać wiadomości z kanałów RSS, czy prowadzić rozmowy w sieci IRC.

Gadu-Gadu do lamusa - nadchodzi Miranda

MIranda - lista kontaktów

Ponieważ program nie wymaga instalacji (wystarczy tylko rozpakować pobrane ze strony archiwum i go uruchomić), zużywa bardzo mało zasobów systemowych, zaś profil użytkownika wraz ze wszystkimi ustawieniami i historią jest zapisywany w jednym pliku, Miranda idealnie nadaje się do przenoszenia np. na pamięci flash - dzięki temu użytkownik korzystający z kilku komputerów nie musi importować profilu ani dokonywać modyfikacji ustawień - wystarczy, że uruchomi Mirandę z pendrive'a (a jeśli nie używamy zbyt wielu wtyczek, to Miranda, razem z profilem, powinna się nawet zmieścić na pojedynczej dyskietce).

Zobacz również:

  • Jak korzystać z WhatsApp na komputerze bez smartfona?

W wersji 0.4.0.0 komunikatora poprawiono między innymi ścieżki dostępu do ikonek, dźwięków, czy obrazków służących za tła. W starej wersji jeżeli uzytkownik korzystał z komunikatora na różnych komputerach (np. nosząc go na pendrive'ie) i na tychże komputerach miał przypisane różne litery napędów do swojej pamięci flash, to Miranda niekiedy "gubiła się" i nie wyświetlała między innymi ikon skojarzonych z różnymi protokołami. Obecnie ścieżki do tych zasobów są zapisywane względnie i problem jest rozwiązany.

Gadu-Gadu do lamusa - nadchodzi Miranda

Miranda - okno rozmowy i emotikonki z GG

Oprócz tego w nowej wersji poprawiono wiele błędów w interfejsie użytkownika i dodano kilka usprawnień. Poza tym obsługa bazy danych komunikatora została przeniesiona do wtyczki i nie jest już ona częścią samego programu. To samo stało się z listą kontaktów, co pozwoliło na powstanie pluginów zmieniających wygląd listy (patrz niżej "Nicer Contact List"). Zmieniono także moduł do wykrywania bezczynności oraz poprawiono wtyczki współpracujące z najpopularniejszymi komunikatorami - AIM, MSN, ICQ, Jabber, Yahoo oraz IRC. Skróconą listę zmian można obejrzeć tutaj.

Zalecane wtyczki:

- Nicer Contact List - plugin umożliwia dostosowanie wyglądu listy kontaktów do wymagań użytkownika. Można też pobrać gotowe szablony.

- Scriver - bardzo miły dla oka wariant okienka konwersacji, mający między innymi możliwość otwierania rozmów na nowych zakładkach.

- IEView - plugin te podmienia standardową kontrolkę wyświetlającą historię wiadomości na kontrolkę Internet Explorera. Pozwala to między innymi na używanie animowanych emotikon, czy zmianę wyglądu całego okienka poprzez różnego rodzaju szablony.

- protokół Gadu-Gadu - wtyczka pozwalająca na korzystanie z chyba najpopularniejszego polskiego komunikatora poprzez Mirandę.

- zestaw emotikonek z Gadu-Gadu - do użytku z pluginem IEView - konieczny dodatek dla użytkowników Gadu-Gadu, którzy chcą zmienić komunikator na Mirandę.

- protokół Tlen - wtyczka pozwalająca korzystać z tego komunikatora poprzez Mirandę.

Nie sposób wymienić tutaj wszystkigo, co może zainteresować potencjalnego, nowego użytkownika tego programu. Oprócz podstawowych rzeczy, które potrafi każdy komunikator, Miranda pozwala między innymi, oczywiście poprzez doinstalowanie odpowiednich wtyczek, pokazać pogodę w wybranym mieście na całym świecie, sprawdzić skrzynki pocztowe, czy nie nadszedł może oczekiwany e-mail, wysyłać SMSy, zbierać wiadomości z kanałów RSS, i wiele innych rzeczy. Wystarczy spojrzeć na repozytorium wszytkich dodatków, aby zobaczyć co jeszcze potrafi. Miranda została przetłumaczona na wiele języków - dostępny jest m.in. polski pakiet językowy, zawierający również tłumaczenia do wielu pluginów.

Gadu-Gadu do lamusa - nadchodzi Miranda

Miranda - opcje

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego komunikatora można znaleźć w dziale FAQ na polskiej stronie Mirandy.

Strona domowa Mirandy

Polska strona o Mirandzie


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: